Nová úpravna v Petrovicích vodu zkvalitnila, ale také navýšila její cenu

V Petrovicích konečně poteče kvalitní pitná voda. Obyvatelé si ale za ní připlatí. V listopadu byla totiž dokončena kompletní rekonstrukce úpravny vody v Týnčanech za 2,33 milionů korun.

4 min. čtení

Rekonstrukce si vyžádala kompletní výměnu elektroinstalace, drobné stavební úpravy, ale především instalaci účinných filtrů s aktivním uhlím, osazení nových čerpadel a také komunikační techniky, která dokáže včas odhalit případnou závadu na úpravně. Tím se konečně podařilo odstranit desethylatrazin, což je rakovinotvorný pesticid.

Na jeho přítomnost ve vodě nové směrnice Evropské unie zpřísnily normy, hrozilo tedy, že by je voda z Týnčan nesplňovala a od příštího roku by bylo zásobování zakázáno. Změnu způsobu hubení bakterií v pitné vodě obstarává UV lampa, která rovněž minimalizuje nutnost chlorování.

Z důvodu nutnosti instalace filtračního zařízení se výrazně zvýšily provozní náklady na úpravu vody. Ze současných 48,80 korun se cena za vodné a stočné zvýší na 69,70 korun, tedy o téměř 43 procent.

"Při projednávání na zastupitelstvu se k tomu veřejnost vyjadřovala a podařilo se nutnost celkem vyargumentovat. S ohledem na to, že se po letech výrazně zvýší kvalita vody, tak obyvatelé navýšení ceny nesou dobře. Odpadá jim tím i položka v nákupu. Cena balených vod je totiž daleko vyšší než zvýšení vodného a stočného a zároveň není úplně fyzicky snadné ty balíky tahat," argumentoval starosta Petrovic Petr Štěpánek.

"Voda dosud byla sice v uvozovkách pitná, ale jen proto, že jsme měli nižší hygienický limit. Každopádně, že je ve vodě zhruba pětinásobek normy látky, která je karcinogenní, se vědělo. Teď po úpravě jsme schopni dodat do domácnosti vysoce kvalitní vodu, kdy litr stojí 7 haléřů a ještě ji pak vyčistíme. Těmi dosavadními 48 korunami v letošním roce jsme navíc byli cenově dost pod průměrem. Navýšením jsme jen postoupili blíže k realitě," řekl starosta.

Foto: Wikipedie, GNU, Chmee2


Zdroj: (hav)

Zdroj: (hav)

Doporučujeme