Nová ministryně Bízková chce podpořit vyšší čerpání dotací OPŽP

Paní Bízková je v úřadu teprve pár dní a už se zasazuje o řadu změn. Své priority uvedla na úvodní tiskové konferenci. Na chatu idnes.cz je minulý týden velmi věcně komentovala.

5 min. čtení

Méně náměstků
"Donedávna bylo sekcí pět, posledních pár měsíců šest. Šest náměstků je pro takový úřad poměrně hodně. Sekce ochrany klimatu byla koncepčně nastavena jinak než zbytek ministerstva, což působilo kompetenční problémy. Mám za to, že je to rozumný krok," odpověděla Bízková. Sekci klimatu zavedl před 3 lety Martin Bursík.

Reakce na nevládní organizace
Mimo jiné komentovala také svůj postoj k nevládním ekologickým organizacím. Připomínáme, že při jejím jmenování proběhla demonstrace.
"Oceňuji nevládní neziskové organizace a aktivity, které se zabývají ekologií. V moderním státě působí jako hlídací pes. Někdy se však objevují tak extrémní názory, které by v případě jejich realizace mohly vést například k vysokému zdražení elektrické energie, nebo potlačování průmyslu a tím pádem ke zvyšování nezaměstnanosti. Pak by se mohlo stát, že by ekologické myšlenky mohly ztratit většinovou podporu veřejnosti, které si velmi vážím," uvedla Bízková.

Historie v ČEZ

Znovu také reagovala na možný střet zájmů, za který je kritizována. V minulosti totiž pracovala ve společnosti ČEZ a její odpůrci poukazují na spojitost s nadcházejícím schvalovacím procesem modernizace elektrárny Prunéřov.
"V ČEZu jsem pracovala na prosazování a prezentování ekologických témat, zejména odsíření a odprášení elektráren. Celou dobu od roku 1993 dělám to samé – zabývám se energetikou a životním prostředím, mám za to, že chráním životní prostředí. Ve střetu zájmů se tedy rozhodně necítím," napsala na reakce čtenářů.

Blízká se na lepší časy ve vodárenství?
Nová ministryně ve svých prioritách uvedla mimo jiné snahu o zvýšení čerpání evropských dotacích. Na konkrétní otázku týkající se aktuálně nízkého čerpání dotací z OPŽP do vodárenství reagovala velmi věcně. "Ve vodárenství musíme "popohnat" některé procesy na SFŽP a jednání v Bruselu u velkých projektů. Doufám, že se nám to povede." 

V prvním týdnu mediálních přestřelek paní Bízková určitě obstála. Nezbývá než společně doufat, že budou následovat také konkrétní kroky vedoucí ke zlepšení čerpání evropských dotací pro vodárenské projekty. Aktuální čerpání dotací z OPŽP je v polovině období na úrovni alarmujících 2%.

Kompletní chat s novou ministryní Bízkovou zde


Zdroj: (kap)

Zdroj: (kap)

Doporučujeme