Nová linka čistírny vod na Císařském ostrově zahájí provoz

Zhruba po třech letech výstavby vstoupí ve středu 19. září do zkušebního provozu nová linka Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Stavba měla původně vyjít na 5,8 miliardy korun, nakonec se prodražila o zhruba 300 milionů. 

3 min. čtení

Je součástí celkové přestavby ÚČOV, která má celkově vyjít na více než deset miliard korun a v rámci které se bude modernizovat stará vodní linka a technologie nakládání s kaly. Městu se nepodařilo zajistit financování z evropských fondů a celou modernizaci platí samo.

Stávající vodní linka, čistící pražské odpadní vody, nesplňuje ekologické požadavky české ani evropské legislativy. Funguje tak na základě výjimky, bez které by městu hrozily vysoké finanční sankce ze strany EU. Příprava stavby nové linky, která využívá moderní technologie a potřebné limity splňuje, začala v roce 2004. V roce 2011 město vybralo v tendru dodavatele – sdružení firem SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont, WTE Wassertechnik. Se samotnou stavbou se začalo v říjnu roku 2015. Stavbu má na starosti městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS).

Během zhruba tříměsíčního provozu se v nové lince vypěstují bakterie, které se pro čištění vody využívají. Následovat bude roční zkušební provoz, kdy se bude testovat, jestli nové zařízení odpovídá stanoveným parametrům.

Podle města jsou důvodem zdražení stavby o téměř 300 milionů korun vícepráce vzniklé v důsledku povodní 2013 a následné nutnosti rozšířit protipovodňovou ochranu z původní pětileté na dvacetiletou vodu. To požadovala pojišťovna, která jinak nebyla ochotna novou stavbu pojistit.

Čistírna vod na Císařském ostrově slouží od roku 1966. V 80. a 90. letech byla rekonstruována, čímž se navýšila její kapacita.

Foto: Wikipedia, ŠJů, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme