Nová kanalizace v Přepeřích zlepší kvalitu vody v Jizeře

Ke zlepšení kvality vody v Jizeře přispěje nově budovaná kanalizace v Přepeřích na Semilsku. Dosud zde byly odpadní vody likvidovány ve společném septiku, což však neodpovídá současným požadavkům na kvalitu čištění odpadních vod.

4 min. čtení

V obci Přepeře zbývá už jen poslední část Potůček, kde ještě nebyly domy napojené na čistírnu odpadních vod. Nedostatečně vyčištěné vody odtud končily v Ohrazenickém potoce, který nedaleko ústí do Jizery. "Vybudování kanalizace přijde na 14 milionů korun, obec ale zaplatí jen dva miliony," řekl starosta obce Luděk Sajdl.

 

Většina obce je na kanalizaci napojena už od roku 2005, odpadní vody z Přepeř jsou svedeny na čistírnu odpadních vod do nedalekého Turnova. V části Potůček byly ale dosud odpadní vody likvidovány ve společném septiku, který byl vybudován v 80. letech spolu s výstavbou rodinných domů. Současným požadavkům na kvalitu čištění odpadních vod ale toto řešení nevyhovovalo, proto se už od roku 2008 připravovala výstavba kanalizace. "Hlavním investorem je Vodohospodářské sdružení Turnov," řekl Sajdl.

Kanalizace by měla být hotova už letos v říjnu. Celkem se v lokalitě staví bezmála dva kilometry kanalizačního potrubí. Součástí projektu je rekonstrukce silnice, výstavba nového chodníku a obyvatelé části Potůček se dočkají i nového veřejného osvětlení. Projekt je spolufinancován z evropských peněz prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, odkud se podařilo získat 6,55 milionu korun. Zbytek nákladů zaplatí Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS).

Výstavba kanalizace v Přepeřích navazuje na velký integrovaný projekt Čistá Jizera, který má vyřešit problémy s kanalizací, vodovody a čištěním odpadních vod v Semilech, Jilemnici, Turnově, Lomnici nad Popelkou a Rokytnici nad Jizerou. Akce přijde na 950 milionů korun, z toho 540 milionů získalo VHS také z Operačního programu Životní prostředí. "Projekt se chýlí k závěru, z 90 kilometrů vodovodního a kanalizačního potrubí zbývá dokončit necelý kilometr," řekl předseda sdružení Milan Hejduk. Hotovo je už v Jilemnici, v dalších městech skončí práce na podzim.

 

foto: Wikipedia, cs:ŠJů, licence


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme