Nová dmychadla sníží náklady na čištění odpadní vody v Olomouci

Nižší spotřebu elektrické energie i vyšší účinnost mají tři nová dmychadla instalovaná v čistírně odpadních vod v Olomouci. Nová technologie, která pomáhá zbavovat odpadní vodu nečistot, si vyžádala investici bezmála 20 milionů korun a nahradí 22 let stará dmychadla. Díky této rekonstrukci se sníží provozní náklady, řekl novinářům primátorův náměstek Filip Žáček (ČSSD).

3 min. čtení

Dmychadla do nádrže s odpadní vodou vhání vzduch, bez nějž se biologické čištění neobejde. Bakterie, které na sebe vážou nečistoty, potřebují dostatek kyslíku. "Původní dmychadla pracovala nepřetržitě od roku 1995, kdy byla uvedena do provozu zrekonstruovaná a rozšířená čistírna odpadních vod," uvedl Žáček.

Na čistírně bylo původně instalováno šest dmychadel, z nichž tři nyní nahradily nová turbodmychadla. Zbývající tři stará dmychadla byla ponechána na místě jako rezerva. "Dmychárna je schopna dodat téměř 40.000 metrů krychlových vzduchu za hodinu," podotkl Žáček, podle nějž čistírna odpadních vod v okrajové části stotisícové Olomouce má nyní kapacitu odpovídající bezmála 260.000 obyvatelům.

Podle Petra Schinnecka ze společnosti Moravská vodárenská byla rekonstrukce provedena za provozu čistírny odpadních vod.
"Součástí rekonstrukce byla i výměna technologických elektrorozvaděčů, výměna kabelů a kabelových tras, ovládacích skříní, doplnění a úprava software řízení dmychárny, nová vzduchotechnika a klimatizace," uvedl.

Radnice nyní ještě připravuje výměnu uzávěrů vratných kalů v aktivačních nádržích čistírny odpadních vod, což bude státu zhruba 1,8 milionu korun. "Uskutečnit by se měla v návaznosti na dokončení rekonstrukce dmychárny ještě v prosinci," dodal Žáček.

Foto: Wikipedia, Hustoles, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme