Dmychadla do nádrže s odpadní vodou vhání vzduch, bez nějž se biologické čištění neobejde. Bakterie, které na sebe vážou nečistoty, potřebují dostatek kyslíku. "Původní dmychadla pracovala nepřetržitě od roku 1995, kdy byla uvedena do provozu zrekonstruovaná a rozšířená čistírna odpadních vod," uvedl Žáček.
Na čistírně bylo původně instalováno šest dmychadel, z nichž tři nyní nahradily nová turbodmychadla. Zbývající tři stará dmychadla byla ponechána na místě jako rezerva. "Dmychárna je schopna dodat téměř 40.000 metrů krychlových vzduchu za hodinu," podotkl Žáček, podle nějž čistírna odpadních vod v okrajové části stotisícové Olomouce má nyní kapacitu odpovídající bezmála 260.000 obyvatelům.
Podle Petra Schinnecka ze společnosti Moravská vodárenská byla rekonstrukce provedena za provozu čistírny odpadních vod. "Součástí rekonstrukce byla i výměna technologických elektrorozvaděčů, výměna kabelů a kabelových tras, ovládacích skříní, doplnění a úprava software řízení dmychárny, nová vzduchotechnika a klimatizace," uvedl.
Radnice nyní ještě připravuje výměnu uzávěrů vratných kalů v aktivačních nádržích čistírny odpadních vod, což bude státu zhruba 1,8 milionu korun. "Uskutečnit by se měla v návaznosti na dokončení rekonstrukce dmychárny ještě v prosinci," dodal Žáček.
Foto: Wikipedia, Hustoles, licence
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK