Nová čistírna pod Beskydami

V pátek byla v Ostravici slavnostně uvedena do provozu nová čistírna odpadních vod v rámci projektu Čistá Odra. Investice přesáhla 200 miliónů korun.

3 min. čtení

"Životnímu prostředí to pomůže hodně. Lidé vypouštěli všechny odpadní vody přes septiky do potůčků a potoků. V květnu jsme v obci zprovoznili kanalizaci a během tří měsíců se do potoka vrátily pijavice, které jsem tam za 25 let, co v Ostravici žiji, nikdy neviděl," řekl Právu správce kanalizace Rudolf Sýkora.

"Po začátku devadesátých let řeka Ostravice trochu zezelenala, což způsobilo znehodnocení jejích rekreačních parametrů," uvedl bývalý místostarosta Frýdlantu n. O. Bohumil Dolanský s tím, že odvádění a čištění odpadních vod bude mít efekt i pro rekreační funkci řeky.

Bývalý místostarosta Ostravice a místopředseda Svazku obcí Čistá Odra Jaromír Dobrozemský připomněl, že záměr vznikl už v roce 2004, následně byl založen svazek, který původně tvořilo pět obcí. Tři od projektu odstoupily a Frýdlant n. O. a Ostravice následně podaly žádost o dotaci. "Rozhodnutí o přidělení peněz jsme dostali v roce 2008, loni v lednu začaly stavební práce," doplnil.

Čistírna odpadních vod slouží oblasti se 4 tisíci obyvatel
V Ostravici a frýdlantské části Nová Ves bylo vybudováno přes 41 kilometrů kanalizační sítě s více než 600 přípojkami. Zprovozněných je přes 90 procent domovních čerpacích stanic. Frýdlant n. O. a Ostravice mají odkanalizováno přes 80 procent území. "Vybudováním nové kanalizace a čističky jsme splnili závazek vůči EU," poukázal starosta Ostravice Miroslav Mališ (TOP 09).

Pro Frýdlant n. O. ale investice do budování kanalizace tímto projektem nekončí. Podle starostky Heleny Pešatové (nestr. za ODS) má město v plánu odkanalizovat ještě lokalitu Vyhlídka a Kamenec s předpokládanou dotací 73 mil. korun.

Foto: Wikipedie, Lukáš Mižoch 


Zdroj: (hav)

Zdroj: (hav)

Doporučujeme