Neznámý pachatel nalil olejovitou látku do prameniště v Hulíně

Neznámý pachatel nalil olejovitou látku do vrtů prameniště Vodovodů a kanalizací (VaK) Kroměříž v Hulíně. Firma znečištění odhalila při páteční kontrole a vyrozuměla policii. Čerpání vody z Hulína je zastaveno a přepojeno na náhradní prameniště. Dodávky pitné vody nejsou v žádném případě ohroženy, sdělil ČTK předseda představenstva a ředitel VaK Ladislav Lejsal.

3 min. čtení

Podle mluvčího kroměřížské radnice Jana Vondráška zaměstnanci společnosti při pravidelné kontrole nalezli uražené zámky na bráně plotu jímacího území Hulín. Poškozeny byly i dvě větrací šachty u montážních vstupů do podzemní komory vrtu S7 a S8. Ve vrtech na hladině podzemní vody pak objevili odhadem několik desítek litrů olejovité látky. "Říkám tomu teroristický útok. Musíme počítat s tím, že ve vodě je nejprudší jed. Teprve rozborem zjistíme, o jakou látku se jedná," řekl Lejsal.

Na základě výsledků rozboru bude stanoven postup sanace vrtů a čištění potrubí. "Odhaduji, že to potrvá asi týden. Škody se budou pohybovat ve statisících korun," doplnil Lejsal.

Kroměřížský starosta Jaroslav Němec (ANO) vnímá ohrožení zdrojů pitné vody jako neomluvitelný čin. "Věřím, že policie pachatele najde a že bude po zásluze potrestán," řekl Němec, který je zároveň místopředsedou představenstva VaK.

Podle Lejsala čelila vodárenská infrastruktura VaK v posledních letech už dvěma podobným útokům, které se staly v Morkovicích a Tučapech. Opravený přivaděč surové vody směřující z prameniště v Hulíně do úpravny vody v Kroměříži otevřel VaK loni v září. Jedná se o klíčovou investici, díky které VaK může odběratelům minimálně na 50 let garantovat dostatečné množství vody pro zásobování celého okresu Kroměříž i městysu Nezamyslice a obce Srbce na Prostějovsku.

Foto: Wikipedia, Netojinn, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme