Neworleanské vodárny a kanalizace zachraňují zátoku

Tisíce čtverečních metrů zátoky jsou každoročně zaplaveny odpadními vodami. Představenstvo vodovodních a kanalizačních služeb se snaží posílit funkci čistíren odpadních vod a zastavit tak vlnu způsobující každoroční špinavý příliv.

3 min. čtení

Je tomu deset let, co se ulice New Orleans staly smutným symbolem hurikánu Katrina. Hurikán s nárazy 280 km / h se vytvořil 23. srpna 2005, způsobil obrovské škody podél pobřeží Mexického zálivu ve Spojených státech a vedl až k 1800 úmrtí. Obrázky vyčerpaných přeživších, plavících se na provizorních člunech na vodách Mississippi a jezera Pontchartrain, máme doteď všichni před očima.

Jednou z prvních priorit bylo obnovení provozu městské kanalizace. Vodovodní a kanalizační služby New Orleans, společně s Veolia Severní Amerika pracovali nonstop, aby splnili 60denní lhůtu EPA pro obnovení primární ho a sekundárního okruhu čištění odpadních vod.

Deset let po tragédii je hotova celá nová vodovodní infrastruktura a město přijímá novou výzvu, regenerace mokřad, které jsou pro New Orleans typické a hurikánem byly také těžce zasaženy. Do tohoto úkolu se může New Orleans pustit především díky Rockefellerově nadaci "100 Resilient Cities", grantu napomáhajícímu městům, jež mají zájem přijmout plán ochrany proti rizikům spojeným s ekonomickými, sociálními a ekologickými problémy.

V období mezi lety 1932 a 2010 bylo celkem ztraceno již 48,750 čtverečních kilometrů bažin. Hlavními příčinami jsou výstavba a ničivé hurikány Katrina a Rita v roce 2005 a Gustav a Ike v roce 2008. Obnovením tohoto unikátního přírodního bohatství, se tedy pouští neworleanské kanalizace a vodárny do velkého boje se samotnou matkou přírodou.

Zdroj: Living Circular

 

Foto: „Navy-FloodedNewOrleans“ od Jeremy L. Grisham – U.S. Navy. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.


Zdroj: Květa
Felklová

Zdroj: Květa Felklová

Doporučujeme