Nepřiznání dotací z EU vodu na severu Čech nezdraží

Nepřiznání dotací z evropských fondů na modernizaci čistíren odpadních vod v Libereckém a Ústeckém kraji vodu na severu Čech nezdraží. ČTK o tom dnes ujistil místopředseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Petr Skokan.

4 min. čtení

Firma podle něj od začátku modernizace čistíren financovala z vlastních prostředků a z úvěrů a s dotacemi příliš nepočítala. Jejich nepřiznání jí tak žádné problémy nezpůsobí, ani žádná ze staveb není podle Skokana ohrožena. Modernizace čistíren ve většině měst s více než 2000 obyvateli jsou už totiž hotové.

Podle informací z MfD nechce Evropská komise dotovat projekty na nichž bude následně vydělávat soukromá firma, a proto dotace na stavbu čistíren nedostane 21 obcí včetně hlavního města. Severočeská vodárenská společnost ale zatím zamítavé stanovisko komise nedostala. Ve hře je přitom bezmála 750 milionů korun, mimo jiné na dokončené čistírny v České Lípě, Doksech, Jablonném v Podještědí nebo Litvínově.

"Naopak stále vedeme jednání s ministerstvem životního prostředí, které jsme informovali o snaze znovu otevřít jednání s provozovatelem o úpravě stávající smlouvy," řekl dnes ČTK mluvčí SVS Jiří Hladík.

Podobně se dnes pro ČTK vyjádřil i starosta Sloupu v Čechách Jaromír Studnička. Sloup společně s obcemi Radvanec a Nový Bor připravuje výstavbu kanalizace, která by sousední obce a část Nového Boru napojila na tamní čistírnu odpadních vod. Její rekonstrukci SVS také loni dokončila. Podle MfD, je i tento projekt mezi těmi zamítnutými. "Žádné takové informace nemáme, naopak máme příslib, že dotace dostaneme, pokud splníme nějaké podmínky, které jsme dostali. Kanalizace přijde podle odhadů na 150 milionů korun, bez dotací nemáme šanci ji vybudovat," řekl Studnička.

SVS patří k největším vodárenským společnostem v zemi, zásobuje devět procent území Česka, kde žije 1,14 milionu obyvatel. Společnost, která vznikla v roce 1993, vlastní 458 severočeských měst a obcí
. Do obnovy a modernizace majetku investuje společnost každoročně více než miliardu korun. Na řadu akcí v minulých letech Evropská unie přispěla. Jen na integrovaný projekt Podkrušnohoří, který zahrnoval modernizaci čistíren odpadních vod v Jirkově, Klášterci, Kadani, Žatci a Údlicích, dala více než 240 milionů korun. Bezmála 380 milionů korun přispěla EU i na miliardový projekt Lužická Nisa, který zahrnoval modernizaci čistírny v Liberci, dostavbu kanalizace a rekonstrukci úpravny vody Souš.

Foto: SVS


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme