Nepomuk posiluje vrty pitné vody zásobující čtyřtisícové město

Nepomuk posiluje čtyřmilionovou investicí vrty a úpravnu pitné vody, které zásobují celé město. To odolalo snahám francouzských a britských firem, které chtěly ovládnout provozovatelskou společnost Kanalizace a vodovody Starý Plzenec, v níž mají rozhodující podíl města a obce.

4 min. čtení

Vodné i stočné tak stále drží na 58 Kč/m3. Ve vztahu k ostatním městům v Plzeňském kraji zvýšil Nepomuk za poslední roky cenu nejméně, řekl ČTK starosta Václav Kovář.

"Nový vrt chceme osadit do pololetí, a poté začnou obnovy zkorodovaných rozvodů a dílů úpravny vody," uvedl starosta. Na vrt dostalo město půlmilionovou dotaci od Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Podle toho, kolik peněz bude na investici možné dát z rozpočtu, město stavbu dokončí už letos, nebo až příští rok.

Zdroj s 11 vrty a studněmi, které se ale zanášejí, má podle Kováře dostatek vody na desítky let. Úpravna je stavěná na deset litrů vody za sekundu a s novým vrtem bude využita ze dvou třetin. Nyní téměř čtyřtisícový Nepomuk se ale rozšiřuje a zásobuje i Dvorec, Mileč, Maňovice a Želvice. Voda je podle Kováře dostatečně kvalitní, v nové úpravně se jen odstraní vyšší obsah železa, manganu a radonu.

V oblasti operuje zejména francouzský vodárenský koncern Veolia. "Díky tomu, že Nepomuk ani další města a obce jihu Plzeňska akcie neprodaly, si držíme nízkou cenu vody," řekl Kovář. Snahou podle něj je, aby se obci z vodného a stočného zaplatily náklady a zbyly peníze na investice do rozvoje, oprav a údržby. "Proto ceny vody ještě několik let porostou, u nás tak o korunu dvě ročně. Také proto, že se zdražují vstupy. Velcí komerční provozovatelé mají ale ceny o 40 procent vyšší než obce," dodal starosta.

Město má roční příjmy kolem 100 milionů korun. Po zaplacení výdajů na provoz mu zbývá na investice asi deset milionů korun. "Bez dotací bychom neudělali nic," uvedl Kovář. Nové rozpočtové určení daní moc nepomohlo. Nepomuk měl mít o deset milionů korun více, ale nakonec to podle starosty bude, vinou nižšího výběru daní, asi o čtyři miliony méně. Městu navíc rostou výdaje na státní správu a na jeho platbách bude více závislá také základní škola. Takže těch šest milionů korun se vůbec neprojeví, dodal Kovář.

 

Zdroj: Wikipedia, Halicki, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme