Nenechte si ujít: Muzeum pražského vodárenstství bude příští víkend opět otevřeno

Dny otevřených dveří pro veřejnost proběhnou ve dnech 22. a 23. září od 9.30 do 16.30 hodin. Muzeum pražského vodárenství najdete v budově vodárny v Praze-Podolí, Podolská 15. Vstup je zdarma. Akce proběhne v v rámci Dnů evropského dědictví.

5 min. čtení

Jeho expozice zachycuje vývoj pražského vodárenství a návštěvníci zde mohou mimo jiné vidět i část hradního vodovodu z doby Rudolfa II, originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830 nebo vodovodní potrubí z antického období. Mohou ochutnat vodu z úpravny vody Želivka a Káraný. Zřizovatelem muzea je společnost Pražské vodovody a kanalizace.

Podolská vodárna je jednou z nejvýraznějších pražských industriálních staveb, která byla postavena na místě staré vodárny z konce 19. století v letech 1927 až 1929 podle projektu úspěšného architekta Antonína Engela, jenž má na svědomí třeba také urbanistické řešení pražských Dejvic. Stavba reprezentuje monumentální novoklasickou architekturu komponovanou do celistvých bloků a její vznik odstartoval začátek moderního úpravárenství vody v hlavním městě. Dnes už je však Podolská vodárna svou produkcí 12% pitné vody nejmenší výrobnou v metropoli a je spíše rezervním zdrojem v případě poruchy vodárny v Káraném či na Želivce. Vodárna v Podolí byla dvakrát rekonstruována. Na první rekonstrukci v 50. letech se podílel opět Antonín Engel, který tak mohl dokončit započaté dílo. Roku 1952 tady navíc vzniklo Muzeum pražského vodárenství, které zde sídlí dodnes. K další rozsáhlé rekonstrukci došlo v průběhu 90. let.

Interiér filtrační stanice je od výstavních prostor oddělen skleněnou stěnou a tak se návštěvníkům naskytne neuvěřitelný výhled do Engelovy "katedrály" s filtry. Celá expozice zachovává chronologické členění historického vývoje pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století, přes vltavské vodárny renesančního období a vodárenské snahy konce 19. století, až po současné zásobování hl. m. Prahy vodou. Je zde vystaven originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. a řada dalších exponátů. Trojrozměrné předměty doplňuje řada kopií unikátního a dosud nevystavovaného archivního materiálu a množství historických fotografií. Velmi cenné jsou sbírky druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů a další historických přístrojů a nástrojů. Samostatně je prezentována unikátní sbírka vodoměrů.

Více informací a virtuální prohlídku Muzea pražského vodárenství naleznete zde

Foto: Wikipedie: Ondřej Žváček


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme