Nemocnice v Prachaticích má po havárii opět pitnou vodu

Voda v prachatické nemocnici je opět nezávadná. Potvrdily to rozbory. Zdravotnické zařízení se týden po havárii, kdy splašky z kanalizace znečistily pitnou vodu, vrací do běžného provozu. Znamená to mimo jiné, že nemocnice opět začíná operovat, provádět dialýzy a přijímá nové pacienty. Novinářům to dnes sdělil její ředitel Michal Čarvaš.

4 min. čtení

"Rozbory vody zdravotního ústavu ze čtvrtka i brněnského veterinárního ústavu z pátku potvrdily, že voda v nemocnici je nezávadná a pitná. Naši pacienti mohou opět pít z vodovodních kohoutků," řekl Čarvaš. Dodal, že v minulém týdnu odložené operace bude nemocnice postupně zařazovat do svého programu.

Příčiny průsaku kanalizace do pitné vody, který zdravotníci objevili 26. října, zatím Čarvaš nezná. Studna, v níž problémy nastaly, patří prachatické nemocnici. Ta hodlá příčiny havárii řešit ve spolupráci se společností ČEVAK. "Udělala by nějaké kontroly potrubí kamerou a pak to budeme řešit. V tuhle chvíli se věnujeme tomu, abychom nemocnici zprovoznili co nejdříve," řekl ČTK ředitel.

Nemocnice momentálně bere vodu z jiného městského řadu. "Napojení na studnu jsme utnuli a jsme napojeni na městskou vodu z potrubí, které využívají celé Prachatice. Teprve budeme jednat o tom, zda to takto nechám dlouhodobě," uvedl.

Havárie vyřadila z provozu zařízení na sterilizaci přístrojů, takže v Prachaticích museli odložit plánované operace. Neodkladné případy pak v době potížích s vodou přebíraly nemocnice z okolí. Provizorní režim měli také pacienti pravidelně navštěvující dialýzu. Také oni dojížděli do jiných zdravotních zařízení.

Vlastníkem prachatické nemocnice, v němž může být hospitalizováno téměř dvě stovky pacientů, je Jihočeský kraj. Lékaři zde provedou ročně průměrně 2000 operačních zákroků a téměř 185.000 ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 297 dětí. Nemocnice má průměrně 350 pracovníků a je tedy jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. V roce 2014 nemocnice investovala do svého rozvoje více než 15 milionů korun, od roku 2008 téměř 169 milionů korun.

 

Foto: „Town hall in Prachatice in 2011 (3)“ od Chmee2Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme