Některé malé vodní elektrárny možná opět získají podporu státu

Vláda se včera postavila neutrálně k senátorské novele, podle níž výrobci elektřiny z rekonstruovaných malých vodních elektráren získají podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Vyplývá to z průběžných výsledků zasedání kabinetu. O novele o podporovaných zdrojích energie rozhodne Sněmovna.

2 min. čtení

Kabinet by dal podle předkládací zprávy přednost tomu, aby byla věc řešena jinou připravovanou novelou.

"Senátní návrh spočívá v novelizaci přechodného ustanovení, které již navíc nabylo účinnosti. Tento přístup nepovažuje vláda s ohledem na charakter a účel přechodných ustanovení za vhodný," stálo v návrhu vládního stanoviska. Podle něj by náprava měla být zjednána přímou změnou vlastního textu zákona, nikoli přechodných ustanovení.

Senátní novela se podle její autorky Jitky Seitlové (za SZ) týká téměř stovky malých vodních elektráren, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku. Nárok na podporu měli výrobci energie z těchto elektráren jen do konce roku 2015. Připravila je o něj v přechodných ustanoveních loňská změna zákona, podle níž byly takovéto elektrárny uvedeny do provozu až k letošnímu 1. lednu, přestože fungovaly už dříve.

Senátorská novela by to měla napravit, pokud ji poslanci dokážou přijmout ve zrychleném projednávání. Seitlová chce pro výrobce elektřiny z těchto elektráren kompenzaci za nevyplacenou podporu v letošním roce. Celková letošní výše nyní neposkytované podpory pro tyto elektrárny dosahuje zhruba 210 milionů korun.

Foto: Wikipedia, Hadonos, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme