Největší investicí bude letos v České Lípě stavba koupaliště za 293 milionů korun

Největší investicí bude letos v České Lípě nové venkovní koupaliště. Jeho výstavba přijde na 293 milionů korun, stavba by měla začít na jaře. První návštěvníky by měl nový rekreační areál přivítat v letní sezoně 2024, i proto je na něj v rozpočtu na letošní rok připraveno jen 130 milionů korun, což je zhruba třetina peněz určených v letošním roce na investice, zjistila ČTK z návrhu rozpočtu, který budou zastupitelé schvalovat ve středu 25. ledna.

4 min. čtení

Do investic chce dát letos Česká Lípa 407,58 milionu korun, je to jen zhruba o devět milionů méně, než bylo na investice v loňském rozpočtu. Připraveno je kromě jiného také 75 milionů na dofinancování rekonstrukce Jiráskova divadla a 82 milionů na přestavbu bývalé pojišťovny na městský úřad. Celkově počítá město s příjmy 1,043 miliardy korun, výdaje budou ještě téměř o 280 milionů korun vyšší. Schodek pokryje město penězi z fondu investic a svých dalších fondů a účtů, kde mělo na začátku loňského roku téměř 1,1 miliardy korun.

Koupaliště postaví sdružení firem Metrostav DIZ a CL-Evans, projekt je největší investicí v novodobé historii města. Smlouvu s dodavateli podepsalo vedení radnice loni na podzim, zahájení stavby ale odložilo. „Kdybychom se stavbou začali bezprostředně po podpisu smlouvy, měli bychom hotovo na podzim 2023, tedy mimo koupací sezonu. Areál už by ale byl v provozu a my bychom zbytečně přišli o měsíce záruční doby. Proto jsme samotný start prací posunuli až na jaro 2023, abychom koupací sezonu v roce 2024 už bezpečně stihli,“ řekl ČTK místostarosta Martin Brož (ANO).

Bazén s atrakcemi bude vedle zatopeného lomu v Dubici, v němž je kvůli přemnoženým sinicím už léta koupání zakázané. Vodu se tam nedaří vyčistit. Nový areál naváže na atrakce, které už tam jsou, jako je vodní vlek nebo 3D bludiště. Podle Brože v Dubici stavbaři vybudují velký bazén s vodními atrakcemi a dvěma drahami pro plavání o rozloze více než 900 metrů čtverečních. Vlastní malý bazén budou mít na dojezdu tobogan a skluzavky a samostatný bazén o rozloze přes 200 metrů čtverečních bude pro děti. „Kapacita areálu je projektována na 860 lidí celkem a 330 lidí v obou bazénech,“ dodal.

Plánů na koupaliště bylo ve městě s 37.000 obyvateli za posledních 30 let několik. Původně se zvažovala výstavba v Dubici, předchozí vedení města v čele s ČSSD ale připravilo výstavbu koupaliště vedle Sportareálu v centru. Projekt zhruba za 108 milionů korun byl kvůli umístění terčem kritiky. Nové vedení města v čele s ANO se rozhodlo záměr opustit a vrátit se k plánům v Dubici. Projekt zpracovala společnost Centroprojekt Group, která v minulosti spolupracovala na koupalištích a akvaparcích v Pasohlávkách, Hradci Králové, ale také ve slovenském Popradu nebo chorvatské Poreči.

Autor: ČTK
Foto: Wikipedia

Doporučujeme