Nejlepší vodu ke koupání nabízí lipenská přehrada u Horní Plané

Nejlepší voda ke koupání ve sledovaných jihočeských lokalitách je v lipenské přehradě na pláži u Horní Plané. Podle rozborů posledních odebraných vzorků dosahuje nejvyšší kvality. Naopak voda se zhoršila u tábořiště Podolsko u orlické nádrže. Má zhoršenou jakost a jsou v ní sinice. ČTK to řekla Jitka Pillerová z českobudějovické krajské hygienické stanice.

2 min. čtení

Na většině ostatních sledovaných míst voda vykazuje mírně zhoršené vlastnosti. Jde o Radavu na Orlíku, rybník Hejtman a lipenskou Černou v Pošumaví a Lipno nad Vltavou. V některých z uvedených přírodních koupališť by mohla voda takzvaně kvést.

Staňkovský rybník na Jindřichohradecku má podle pravidel hygienických rozborů nevhodnou vodu ke koupání. Tento status ale ovlivňuje fakt, že špatná voda tam byla hlavně v minulých letech. Momentálně se v rybníku lidé mohou koupat. Pillerová uvedla, že v hodnocení Staňkovského rybníka se projevuje zátěž z minulosti, ale realita je mnohem příznivější.

Podle ní by si lidé měli vybírat lokalitu ke koupání především podle vlastního úsudku. Dodala, že kvalita vody se může den ode dne měnit. "Pokud se podívají na vodu, sami poznají, zda je špinavá nebo zakalená a na základě toho by se pak měli rozhodnout," uvedla Pillerová.

Foto: Wikipedia, Hans Weingartz=Leonce49, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme