Nejlepší voda na koupání na jihu Čech je u lipenské přehrady

Nejlepší voda na koupání v jihočeských sledovaných lokalitách je u lipenské přehrady. V Lipně nad Vltavou a v Černé v Pošumaví má voda nejvyšší možnou kvalitu, což je stupeň číslo jedna. ČTK to řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Nejvyššího stupně dosahuje také voda na Orlíku u autokempu Radava a v rekreačním rybníku Hejtman na Jindřichohradecku. 

2 min. čtení

Naopak nejnižší kvalitu vykazuje voda ve Staňkovském rybníku.

"Dvojku dostala třetí lipenská lokalita u Horní Plané. Podle aktuálního rozboru je zde voda vhodná ke koupání, ale podle platné metodiky je s ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezony voda v této lokalitě souhrnně hodnocena jako voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi," řekla Kotrbová.

Zhoršená kvalita vody je v Podolsku u orlické přehrady. Znamená to, že lokalita na pětistupňové škále má hodnocení tři. Nejnižší kvalitu vykazuje voda ve Staňkovském rybníku. "Podle aktuálního rozboru je voda nevhodná ke koupání. Je zde překročena hodnota ukazatele intestinální enterokoky (ukazující na fekální znečištění). Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů zde nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systém,“ uvedla Kamila Márová z krajské hygienické stanice.

Oficiálně koupací sezona začíná 1. června a trvá do konce srpna. Hygienici během ní odebírají vzorky vody jednou za dva týdny. "Pokud je ale její kvalita špatná, tak ten interval zkrátíme na jeden týden," řekla Kotrbová.

Foto: Wikipedia, দেবর্ষি রায়, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme