Nedostatek srážek způsobuje v Moravskoslezském kraji sucho, průtoky jsou nízké

Nedostatek srážek způsobuje v Moravskoslezském kraji půdní sucho a začíná se projevovat i na vodních tocích, jejichž průtoky jsou již velmi nízké. Výrazně lepší je situace pod přehradami, které průtoky v řekách vylepšují. Vodní nádrže v kraji jsou v současnosti naplněny od 75 do 95 procent. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.

5 min. čtení

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.

Vlčková uvedla, že za posledních 14 dní v povodí Odry minimálně pršelo, v úhrnu průměrně napršelo pouze od deseti do 30 milimetrů. "Průtoky v řekách se nyní pohybují převážně v intervalu od 330denních do 364denních vod, což jsou již velmi nízké průtoky, a hlavně na drobných vodních tocích se začíná projevovat takzvané hydrologické sucho," uvedla Vlčková.

Zvýšit minimální odtoky z nádrží a vylepšit tak průtoky v tocích pod nimi umožňuje podle mluvčí spolupráce přehrad ve Vodohospodářské soustavě Povodí Odry. Údolní nádrže zmírňují oba hydrologické extrémy, tedy povodně i sucho.

"Přehrady v období nadbytku vody ji zadržují a v současném suchu významně zlepšují úseky řek pod nimi. Kupříkladu při poslední tropické teplotní epizodě byl odtok z nádrží tři- až šestkrát vyšší než přítok do nich, což zajišťuje kvalitní podmínky pro vodní organismy a rybí společenstvo," uvedla Vlčková.

Každou sekundu zároveň přehrady dodávají pitnou vodu. "Její množství se v extrémních vedrech blíží 2000 litrů a obdobné množství vody je dodáváno pro průmysl a zemědělství," uvedla mluvčí.

Například přítok do vodního díla Šance v Beskydech byl podle ní v minimu 150 litrů za sekundu a odtok kolem 600 litrů za sekundu, tedy čtyřikrát větší. "Pro představu hloubka vody v korytě Ostravice ve Frýdku-Místku se pohybuje nyní průměrně kolem 20 centimetrů díky vodě z přehrad a bez nich by byla jen kolem pěti centimetrů. To by znamenalo významné prohřívání vody, úbytek kyslíku v ní a možnou ekologickou katastrofu," uvedla Vlčková.

Na Opavsku kaskáda vodních nádrží Slezská Harta a Kružberk dotuje průtok řek Moravice a Opavy. Díky tomu je jejich průtok šestkrát větší, než by byl bez podpory přehrad.

"V rámci Vodohospodářské soustavy Povodí Odry dokáží jednotlivá vodní díla spolupracovat tak, aby byl dosažen maximální efekt těchto nádrží jak v období bohatém na srážky, tak i v době nízkých průtoků a sucha. Právě nádrže jsou schopny překlenout jak sezonní, tak i víceleté sucho, a zajišťovat tak dostatek vody pro zajištění vysoké životní úrovně a pro další rozvoj celého moravskoslezského regionu," uvedl technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.

Foto: Wikipedia, Daniel Baránek, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme