Nedostatek pitné vody na Tuvalu upozornil na celosvětový problém…

Na začátku tohoto měsíce vyhlásil ostrovní stát Tuvalu stav nouze. V některých částech atolu není již vůbec žádná pitná voda a ostrov je zatopován přívaly vody z oceánu. Vědci se domnívají, že tato situace nastane brzy i v jiných částech světa...

4 min. čtení

Čtvrtý nejmenší stát světa patří k zemím, které ohrožuje globální oteplování nejvíce. Stoupající hladina oceánu totiž způsobuje, že jsou zdroje pitné vody zasaženy slanou oceánskou vodou. Ve studních sice voda je, ale buď je již smíchaná s mořskou vodou a nebo je kontaminovaná. "V poslední době jsme zaregistrovali úhyn většího počtu zvířat a domníváme se, že za to může podzemní voda. Proto nedoporučujeme pít vodu ze studní," řekl Tataua Pefe z místního Červeného kříže. Dalším důvodem nedostatku pitné vody je také rekordní sucho. Následkem klimatického jevu El Niňo zde nepršelo více než půl roku, a jak předpovídají meteorologové, déšť mohou obyvatelé Tuvalu čekat až v prosinci.

Svůj podíl na zatopení ostrova má rozpad korálových útesů. Zvýšená kyselost oceánské vody, kterou způsobují emise oxidu uhličitého, má za následek rozpad nebo zpomalený růst korálů, které nevydrží nápor takového množství vody. “Při bouřích a cyklonech už hráze z korálů nemohou čelit náporu vody. Podobně jsou na tom další státy v Karibiku, Indickém oceánu i v Pacifiku,“ říká tuvalský ministr životního prostředí Tauvaul Teil.

Globální oteplování podle vědců poškozuje místa v nejrůznějších koutech planety Země: od Antarktidy přes Tibet, Středozemí až po Grónsko. Expert australské vládní vědecké organizace Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization John Church předpovídá, že do roku 2100 stoupnou hladiny oceánů zhruba o 28 až 34 centimetrů. Ekolog Clive Wilkinson z neziskové organizace Coral Reef Monitoring Network, která monitoruje vliv oteplování na hladiny moří, potvrdil také John Churche. "Znamená to, že máme reálný problém. Zvyšující se hladiny vody zalijí nízko položené oblasti. Je velmi pravděpodobné, že korálové ostrovy jako Tuvalu, Maledivy či Kiribati se stanou velmi brzy neobyvatelnými," dodal.

Mapu oblastí, které mohou v nejližších letech utrpět na následky globálního oteplování sestavili vědci z Cambridge, pod hlavičkou Union of Concerned Scientists (Sdružení uvědomělých vědců). Najdete ji na stránkách http://www.climatehotmap.org

 

 

Zdroj: http://www.ctv.ca/CTVNews/SciTech/20111014/tuvalu-fresh-water-crisis-global-low-lying-islands-bellwether-111014/


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme