Navýšení cen vody na Olomoucku

Od nového roku se v Olomouci zvýší cena vody o 5,61% na výsledných 70,56 korun za vodné a stočné. V Prostějově zaplatí za vodu 65,32 korun. Na Štembersku cenu navyšovali letos v červenci - pro příští rok zůstává zachována na 61,60 korunách.

4 min. čtení

"Ke zvýšení ceny dochází v souvislosti s inflačními vlivy a u stočného dále v souvislosti s významným navýšením zdrojů nutných k obnově infrastrukturního majetku – kanalizačních sítí, které byly pořízeny za pomoci evropských fondů," komentovala nové ceny v Olomouci mluvčí společnosti Moravská vodárenská Helena Koutná.

Zatímco letos většina obyvatel Olomoucka zaplatí za kubík vodného a stočného 66,81 koruny, tak od nového roku to bude 70,56 koruny. "Cena tak vzroste v průměru o 5,61 procenta," sdělila. Schválené zvýšení cen zvedne měsíční náklady průměrné čtyřčlenné rodině o 42 koruny.

Na Prostějovsku bude cena o 5 korun nižší. Cena vodného se tak zvedne zhruba o dvě koruny, stočné podraží o něco méně. Za kubík vody, který proteče domácností, tak lidé místo dosavadních 61,05 Kč zaplatí 65,32 Kč.

Společnost M. I. S. Protivanov, která dodává vodu na Drahansku, plánuje také zdražení, pravděpodobně ne tak vysoké. "Většinu naší vody přebíráme z Boskovicka. Ta zdražovat nebude. Na její dopravu jsou ale náklady značně vysoké, takže do výsledné ceny budeme muset započítat zvýšení cen elektřiny," uvedl jednatel společnosti Miloslav Vybíhal s tím, že nárůst by se neměl pohybovat v korunách.

Vodohospodářská společnost Sitka, která obhospodařuje Šternbersko, od ledna ceny vodného a stočného nezvedá. Navýšila je od 1. července letošního roku, kdy se zvedly z 55 na 61,6 koruny za vodné i stočné. "Další úprava ceny je plánována na leden 2012, kdy by mohlo dojít k sedmiprocentnímu nárůstu," sdělil ředitel společnosti Miloslav Kymlička.

Na to, kolik zaplatí za vodu v příštím roce, si zatím musejí počkat lidé napojení na Vodovod Pomoraví.
"Valná hromada se sejde ve druhé polovině prosince," uvedl Stanislav Lukeš z kanceláře Svazku obcí Vodovod Pomoraví. Čeká se na to, až obce po komunálních volbách vyšlou do tohoto nejvyššího orgánu sdružení své zástupce.    

Foto: Wikipedie, Michal Maňas, GNU licence


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme