Náplavky řeky Radbuzy v Plzni oživí dva souběžné multižánrové festivaly

Náplavky plzeňských řek oživí od tohoto víkendu dva souběžné multižánrové festivaly. Na soutoku Mže s Radbuzou bude od 26. května do 17. června 11. ročník festivalu Náplavka k světu. Festival Náplavka na Radbuze popáté rozproudí život na břehu řeky mezi mostem v Tyršově ulici a kavárnou Šálek a Špunt od 27. května do 3. září. Připravené jsou koncerty, tančírny, divadelní představení, pouliční občerstvení, výstavy, workshopy, programy pro děti či třeba pojízdná sauna, řekli ČTK pořadatelé. Naprostá většina programů je přístupná zdarma.

5 min. čtení

Projekt Náplavka k světu začal před 11 lety a pořádající spolek „k světu.“ s ním prošel několik míst na nábřeží plzeňských řek. Letos podruhé je na soutoku Radbuzy se Mží. Připraven je program plný hudby lokálních, začínajících i známých kapel a interpretů, divadla, sobotní rána a středeční odpoledne patří józe, nechybí oblíbené tančírny, večery se slam poetry, které mají v Plzni tradici a spoustu fanoušků, a také workshopy nového cirkusu. Novinkou budou výtvarné workshopy tematicky spojené s vodou nebo recyklací, řekla manažerka programu Kateřina Minářová.

„Už dlouho jsem snil o sauně na plzeňském břehu a jsem hodně rád, že se nám letos tenhle nápad povede realizovat. Pojízdnou saunu s fasádou z opalovaného dřeva, kterou navrhl náš ateliér a kterou jsme vlastníma rukama vyrobili, slavnostně představíme v průběhu festivalu,“ řekl zakladatel spolku Jakub Mareš. Před lety byl autorem myšlenky uspořádat akci, která oživí do té doby téměř nevyužívané náplavky. „Loni jsme se přesunuli na další z říčních břehů, na soutok Mže s Radbuzou. Myslím, že se nám tu povedlo vytvořit hodně příjemné místo, kam rády chodily mladší i starší ročníky. Proto letos festival neskončí 17. června, ale v komornějším měřítku bude žít dál. Náplavkový bar bude otevřený až do konce léta. Každý týden se tu navíc bude konat nějaká hudební akce,“ dodal Mareš. Více informací je na webu a na facebooku.

Druhým festivalem, který oživí náplavku blíže k centru města, bude pátý ročník Náplavky na Radbuze. Akce zahrnuje koncerty všech žánrů, dýdžej párty, pouliční gastronomii, výstavy nebo třeba přehlídku amerických automobilů. Festival zahájí 27. května benefice Plzeňská kachna – velký závod gumových kachniček. Výtěžek z prodeje kachen půjde na podporu nadaných dětí, řekla Lucie Lobotková z pořadatelského týmu. Nedělní večery budou patřit projektu Dance o páté s tanečními workshopy stylů hip hop, rap, funk, r´n´b a dalších, středy opanují lekce stepu, čtvrteční odpoledne budou věnovaná dětským pohádkám a klauniádám. „Opomenuty nebudou ani výtvarné umění či sportovní klání. Desítky velkoformátových obrazů promění zdi na Náplavce v otevřenou uměleckou galerii. Sport bude zastoupen na druhém ročníku otevřeného zápolení dvojic ve stolním fotbálku,“ řekla Lobotková. Program festivalu je na webu nebo na facebooku.

Autor: ČTK

Doporučujeme