Nánosy z koryta Bečvy odstraňovaly bagry, kvůli povodním

Těžké bagry začaly odstraňovat nánosy v korytě řeky Bečvy v Přerově, které by mohly způsobit problémy při povodních či v zimě při ledových krách. Kvůli jejich pohybu vypustili vodohospodáři vodu nad jezem. Akce byla naplánována do pátku. Plány však nyní odborníkům překazily současné bouřky, které značně zvýšily průtoky.  

3 min. čtení

Štěrkopískové nánosy začali odborníci odstraňovat v lokalitě U loděnice, kterou už dříve označili za problematickou část řeky. Opatření má zvýšit průtok a kapacitu koryta řeky. "Jde o preventivní zásah pro přípravu koryta na zimní a jarní ledochody. Povodí Moravy předpokládá, že takto vytěží zhruba 1500 tun nánosů, což je výrazně méně než v loňském roce, kdy se odtěžilo 3000 tun," řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Odborníci během každoročních rozsáhlých opatření zkontrolují také jezové konstrukce a kompletně prohlédnou břehy Bečvy v úseku od přerovského jezu až na konec města. Akci, při které dochází k takzvanému vyhrazení jezu a vypuštění vody z celého nadjezí, měli letos odborníci naplánovánu do pátku. "Bagry nyní stojí, kvůli bouřkám jsou nyní vysoké průtoky. Na konci týdne rozhodneme, zda termín prodloužíme nebo to ukončíme," doplnila Tomíčková.

Do podobných prací se vodohospodáři pouštějí i na jiných místech Bečvy na Přerovsku. Loni nánosy například těžili v Troubkách na Přerovsku či u Lipníku nad Bečvou.
Štěrkové nánosy podle odborníků zabraňují průchodu ker a znamenají riziko pro vznik ledových bariér o délce až několika kilometrů. Naposledy takhle vodohospodáře potrápily před třemi lety.

 

Zdroj: Wikipedia, Kocour86, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme