Nákladní lodě budoucnosti: S plachtami a bez motorů

Proč využívat nákladná a životní prostředí znečišťující paliva, když lze k pohonu obchodních lodí využít energii větru, mořských proudů a slunce? Je možné, že by budoucností nákladní lodní dopravy byly plachetnice? Alespoň tři nizozemští přátelé, kteří dosti připomínají piráty, na tuto poněkud bláznivou myšlenku sázejí.  

5 min. čtení

Arjen, Andreas a Jorne se od roku 2009 plaví mezi Amerikou a Evropou na lodi Tres Hombres. Krásný dvojstěžník, který důkladně zrenovovali, je jediným nákladním plavidlem v pravidelném provozu, které nemá motor a je zcela odkázáno na větrnou energii. Vypadá sice trochu jako exponát z námořního muzea, ale v podpalubí pravidelně převáží 35 tun nákladu – od čokolády po rum. Tři výše zmínění pánové si založili vlastní námořní dopravní společnost Fairtransport a hodlají svoji „zelenou“ flotilu rozšířit výstavbou nejčistší nákladní lodě na světě.

Společnost Fairtransport vyvíjí svůj Ecoliner společně s firmou Dykstra, což je ateliér námořních architektů z Amsterdamu. Jedná se o hybridní nákladní plavidlo se čtyřmi obřími automatickými plachtami a motorem, který zajišťuje pohon, když vítr nestačí. Loď uveze 800 tun nákladu stejnou rychlostí jako klasické plavidlo, ale spotřebuje o 50–90 % méně paliva.

Projekt Ecoliner se zatím nachází ve fázi financování, ovšem na jiných místech světa již inženýři pracují na dalších typech moderních plavidel. Příkladem může být kontejnerová loď Triple-E, která byla na vodu spuštěna před rokem. Je vybavena čtyřmi výkonnými šrouby s nízkým třením a přes značnou velikost (délka 400 metrů) spotřebuje méně paliva a vyprodukuje o 20 % méně oxidu uhličitého než klasická plavidla. To vše je teprve začátek, zbývá ještě urazit dlouhou cestu, ale nápadů je dost: některé prototypy jsou pokryty solárními panely, jiné využívají jako plachtu trup nebo větrné draky.

Roční produkce emisí CO2: 1 miliarda tun
Lodi poháněné motory sice produkují ročně méně skleníkových plynů než letadla, vlaky či nákladní vozy, urazí však mnohem delší vzdálenosti a přepraví přitom mnohem větší objemy nákladů: po moři se přepravuje 90 % veškerého zboží. Podle Mezinárodní námořní organizace (IMO) tak lodní nákladní doprava každoročně produkuje ekvivalent jedné miliardy tun CO2 a toto číslo se do roku 2050 může až ztrojnásobit, nehledě na další škody, které způsobuje, jako např. vypouštění zátěže a emise hluku.

 


Zdroj: redakce

Zdroj: redakce

Doporučujeme