Náchod začal čerpací zkoušky minerálky pro chystané lázně

Náchodská radnice tento týden začala se zkušebním čerpáním vody ze čtyř průzkumných vrtů, které nechala od loňského podzimu udělat ve čtvrti Běloves. Na jaře by v lokalitě měli hydrogeologové vyvrtat dva jímací vrty a minerálku z nich by měly používat lázně, které chce město v Bělovsi zbudovat.

4 min. čtení

ČTK to řekl náchodský místostarosta Jan Čtvrtečka (ČSSD). Nalezení vhodné vody je prvním krokem obnovy lázeňství v Náchodě.

Čerpací zkoušky, které potrvají dva týdny, by měly ukázat, jaká je vydatnost 100 metrů hlubokých vrtů, jaká je mineralizace a kvalita vody a jaké je propojení zdrojů vody v podzemí. "Předběžné výsledky rozborů vody jsou pozitivní. Voda má vysoký obsah oxidu uhličitého, mineralizace je uspokojivá," řekl Čtvrtečka. Svým charakterem se voda podle něj zatím pohybuje mezi známou běloveskou kyselkou Ida a minerálkou z pramenu Hedva. Radnice za průzkum zaplatí zhruba 4,5 milionu korun.

Náchodská radnice se do získání vlastní minerálky pustila poté, co byl na podzim 2015 uzavřen prameník kyselky Ida, který byl po opravě za městské peníze otevřený od roku 2011. Voda z prameníku měla vysoký obsah arsenu.
Majitel prameníku a původních lázní, společnost Běloveské lázně, následně městu vypověděl smlouvu o výpůjčce prameníku a město se rozhodlo pro obnovu lázeňství ve vlastní režii. Běloveské lázně se dosud neúspěšně pokoušely geologický průzkum různými podáními u úřadů zastavit.

V Bělovsi bude podle záměru radnice obnoven areál takzvaných Starých lázní a opravena historická vila Komenský, kde přibude expozice o historii lázeňství. Má vzniknout i nová kolonáda s prameníkem náchodské kyselky. Stavební práce by měly začít letos. Projekt v závěru loňského roku získal i dotaci z evropského programu česko-polské přeshraniční spolupráce. Podpora činí 58 milionů korun a vedle Náchoda z ní budou čerpat polská města Kudowa-Zdrój a Duszniki-Zdrój a v Česku Hronov.

Původní lázně v Bělovsi prošly restitucí, neměly ale dost pacientů, výrazně se zadlužily a v roce 1996 ukončily provoz. Areál se pak stal terčem sběračů kovů a značně zchátral. Běloveská stáčírna kyselky Ida zkrachovala a od roku 2001 je mimo provoz. Pokusy radnice získat původní lázně a stáčírnu do vlastnictví skončily bez výsledku.

Foto: Wikipedia, Kozuch, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme