Na zadržení vody v krajině půjde z fondů EU přes čtvrt miliardy korun

Více než čtvrt miliardy korun půjde z evropských fondů na zadržování vody krajině a řešení problémů se suchem. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jde o investici například na vybudování nových mokřadů či jejich obnovy a hospodaření s dešťovou vodou. 

2 min. čtení

Žádat o dotace mohou do konce června podávat obce, kraje, státní podniky, neziskové organizace a podnikatelé. ČTK o tom informovala mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Mezi preventivní opatření nepatří podle ministerstva jen vodní prvky, jako jsou malé vodní nádrže, tůně a mokřady, ale i takzvaný vegetační pokryv. Jde o vytvoření travních pásů, zakládání a obnovu mezí a remízků a zlepšení stavu lesů. Z fondů EU je na uvedené účely vyčleněno celkem 287,5 milionu korun.

"Loňský extrémní úbytek vody v ČR jen potvrdil, že vodní zdroje musíme důsledně chránit, a vláda již v červencovém materiálu z roku 2015 schválila souhrn opatření na ochranu vodních zdrojů," uvedl Brabec v tiskové zprávě.

Do konce června také mohou obce do 500 obyvatel žádat o dotace z Národního programu Životní prostředí na úsporné hospodaření s vodou. Cílem je motivovat malé obce k úspornému využívání vody.

Mezi další opatření k ochraně vody patří například růst poplatků za odběr podzemní vody, a to do roku 2022 na trojnásobek. Jak Brabec už dříve řekl ČTK, poplatky by se pro čtyřčlennou rodinu měly každý rok zvýšit v průměru o 70 korun. Navýšení je v novele zákona o vodách. Původně ministerstvo uvažovalo o čtyřnásobném růstu.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme