Na Vysočině stoupne od ledna platba za odpad, vodu i teplo

Obyvatelům největších měst Vysočiny stoupne v příštím roce poplatek za odpad, a to až o 200 korun. Někde už je jisté i to, kolik si lidé připlatí za pitnou vodu, jinde vodárenské společnosti jednají o novém ceníku se samosprávami. Teplo v Jihlavě od ledna podraží, pro domácnosti v Třebíči jeho cena mírně klesne.

7 min. čtení

Nájmy v městských bytech stoupnou nejvýše o inflaci a v pěti největších městech Vysočiny s Novým rokem nepodraží ani jízdenky v MHD. ČTK to řekli zástupci radnic a firem.

Konečné ceny může ovlivnit zvýšení DPH, které zatím není schváleno. Provozovatelé v kraji většinou počítají s jednoprocentním růstem daně.

Poplatek za odvoz komunálního odpadu ve městech na Vysočině s novým rokem stoupne až o 200 Kč. Zřejmě nejvíc, 700 Kč za rok, budou radnici platit lidé v Jihlavě. V Pelhřimově každý obyvatel za odpad vydá 620 Kč ročně a v Havlíčkově Brodě 600 Kč. Některá města poplatek nezvýšila, například Pacov, který má vlastní skládku odpadu, a Velké Meziříčí.

Poplatek se v řadě měst kraje neměnil několik let, protože představoval maximálně možných 500 Kč za obyvatele na rok. Po změnách v legislativě mohou radnice od roku 2013 platbu pro jednoho občana zvýšit až na 1000 Kč.

Nový ceník pitné vody zatím zveřejnila jen část vodárenských firem v kraji. Na Žďársku podraží od ledna voda včetně stočného o 8,6 procenta a za metr krychlový tam budou lidé platit 84,40 Kč. Na Jihlavsku stoupne vodné a stočné o 6,9 procenta na 81,32 Kč za metr krychlový. V těchto cenách je i předpokládané jednoprocentní zvýšení DPH na 15 procent.

Na Třebíčsku ještě nebyla jednání o cenách uzavřena.
Ve výše zmiňovaných částech Vysočiny spravují vodárenskou infrastrukturu svazky obcí. Na Pelhřimovsku rozhodují o cenách radnice. V Pelhřimově stoupne od nového roku platba za metr krychlový pitné vody a stočné včetně daně na 54,23 Kč z letošních 50,96 Kč.

V padesátitisícové Jihlavě příští rok podraží i teplo, a to o čtyři procenta na 505 Kč za gigajoule, a to bez DPH. Uvedl to Vladimír Nedvěd, jednatel Jihlavských kotelen. Naopak pro obyvatele Třebíče centrální dodávky tepla mírně zlevní. "Do roku 2013 půjdeme s vyúčtovací cenou 392 korun bez DPH, to znamená o čtyři koruny méně než pro letošek," řekl Richard Horký, ředitel firmy TTS. Díky provedeným investicím provozuje TTS kotelny s vysokou účinností. Na 90 procent tepla vyrábí spalováním biomasy, včetně slámy. V Jihlavě je hlavním topivem zemní plyn.

Jízdenky v městské hromadné dopravě v pěti největších městech Vysočiny od ledna dražší nebudou. V Jihlavě vydávají lidé stejně jako letos při použití elektronické peněženky za čtyři projeté úseky osm Kč a za dvojnásobný počet úseků 12 Kč.

Nájemné se velké radnice v kraji vesměs zvyšovat nechystají; částky se většinou zastavily s ukončením deregulace. V Jihlavě platí obyvatelé městského bytu o rozloze 50 metrů čtverečních ve standardní kvalitě (dříve byt I. kategorie) měsíční nájemné 3671 Kč. Za metr čtvereční bytové plochy tedy 73,42 Kč. V Třebíči dávají nájemníci v bytovém domě za metr čtvereční 51,15 Kč. Třebíčská radnice jim příští rok zvýší platbu o inflaci, tak jak to je zakotveno v nájemních smlouvách, uvedl mluvčí radnice Ivan Přibík.

Necelou padesátikorunu za metr čtvereční platí nájemníci už tři roky v městských bytech, jichž se týkal regulovaný nájem, ve Žďáru nad Sázavou a v Pelhřimově.

Foto: Wikipedia, Magnus Manske, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme