Na Vysočině se staví čistírny odpadních vod i ve větších vsích

Na Vysočině neinvestují do čistíren odpadních vod jen města a městyse, ale i větší vesnice. Starostové obcí oslovení ČTK uvedli, že se chtějí vyhnout postihům, které by jim v nejbližších letech hrozily kvůli znečišťování toků.

4 min. čtení

Letos začali stavět čistírnu a novou kanalizaci v Malém Beranově blízko Jihlavy. Pro obec s necelými 600 obyvateli to znamená náklady kolem 74 milionů korun. Z větší části je zaplatí dotacemi, řekl starosta Petr Tomášek.

Výjimka umožňující vypouštění odpadních vod z Malého Beranova do řeky Jihlavy skončí v prosinci 2014. "Platili bychom pak pokuty," vysvětlil starosta. Zprovoznění čistírny a nové kanalizace podle něj bude pro rozrůstající se obec v každém případě přínosem, protože se zlepší životní prostředí a kvalita vody v řece. Odpady se zatím z domů vypouští v lepším případě přes septiky. U některé staré zástavby jsou jen trativody vyvedené na pozemky.

Stavbu čistírny a kanalizací slíbilo z 65 procent zaplatit ministerstvo zemědělství. Dalších sedm milionů korun dostanou Beranovští od kraje, pokud to schválí březnové krajské zastupitelstvo. Na dofinancování si obec bude muset vzít úvěr. O jeho výši se podle starosty bude rozhodovat v nejbližší době.

Letošní krajská dotace 42 milionů korun na drobné vodohospodářské ekologické akce by podle návrhu krajské rady měla plynout na čistírny a kanalizace ve 13 obcích a menších městech. Třeba Horní Dubenky na Jihlavsku se 650 obyvateli by měly dostat přes osm milionů Kč na další část kanalizace. Fryšava pod Žákovou horou s necelými 400 stálými občany investuje podle údajů kraje do kanalizace a čistírny více než 40 milionů Kč. Tato obec však patří mezi oblíbená rekreační sídla na území CHKO Žďárské vrchy; počet chat a chalup se pomalu blíží počtu trvale obydlených domů.

Na Vysočině funguje 704 samosprávných sídel. Předloni bylo podle statistik na území kraje 148 čistíren odpadních vod. V domech napojených na veřejnou kanalizaci s čistírnou bydlelo 362.800 lidí, tedy 70,4 procenta všech obyvatel Vysočiny. Průměr v Česku byl vyšší skoro o šest procent.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme