Na Vysočině se díky dotacím zlepší zásobování vodou tří obcí

Na Vysočině se díky evropským dotacím zlepší zásobování pitnou vodou v Jakubově u Moravských Budějovic a v obcích Hrbov a Věžnice na Jihlavsku. Připravují stavby s celkovými náklady okolo 100 milionů korun. Jejich projekty podle údajů na webu uspěly v operačním programu Životní prostředí. Nejnákladnější bude stavba v Jakubově.

3 min. čtení

Obec Jakubov s více než 600 obyvateli zatím zásobuje vodou z jedné studny obecní bytovku a několik dalších rodinných domů. Stavbu vodovodu s předpokládanými náklady okolo 50 milionů Kč připravuje třebíčský svazek Vodovody a kanalizace, jehož je obec členem. Podle jakubovského starosty Miroslava Kabelky svazek v Jakubově zároveň chystá stavbu kanalizace, na niž má také slíbenou dotaci. "Když už se v obci bude kopat, udělá se i vodovod," řekl starosta. Podle něj jde o investice spojené s rozvojem obce. "V minulosti jsme zasíťovali 20 stavebních pozemků, teď budeme síťovat dalších 18," uvedl.

Obec Věžnice plánuje postavit nový vodovod, který bude rozvádět vodu z připraveného vrtu hlubokého přes 30 metrů. "Vodovod máme starý skoro 60 let," řekl starosta Bohumír Kriegsmann. Dodal, že pitnou vodu zatím vesnice se 150 obyvateli čerpá z mělčích studen. "Sucho je problém, voda není," podotkl. Projekt skoro za 20 milionů Kč počítá se stavbou nových rozvodů a také nové úpravny vody s vodojemem.

Ve vsi Hrbov, již spravuje město Polná, postaví vodovod Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko, náklady podle údajů na webu budou okolo 30 milionů. V Hrbově s 300 obyvateli není vodovod žádný a lidé jsou odkázáni jen na své studny.

Minulý rok bylo na Vysočině podle statistik zásobováno pitnou vodou z vodovodů skoro 490.000 lidí, tedy 96,1 procenta obyvatel kraje. Vodovodní síť na Vysočině měřila 5819 kilometrů, od roku 2011 se rozrostla o 208 kilometrů.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme