Na Vysočině od ledna podraží hlavně voda, cena tepla někde klesne

Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na Jihlavsku. Jinde platby stoupnou v rozmezí od 1,5 procenta po 3,8 procenta. Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos kvůli výhodnějším cenám plynu. 

6 min. čtení

Radnice, které oslovila ČTK, platby účtované lidem od ledna zvyšovat nebudou. Nezdraží tak ani nájemné v městských bytech, jízdenky v MHD, ani poplatek za vyvážení popelnic.

Poplatky za odpad velké radnice neměnily ani pro letošek.
Roční platba na jednoho obyvatele se v pěti největších městech Vysočiny bude i v novém roce pohybovat od 580 Kč ve Žďáru nad Sázavou po 680 Kč v Jihlavě, kde si ale lidé mohou částku za rok snížit o 70 Kč zapojením do programu na podporu třídění. Letos tato motivační sleva činila 65 Kč, o jejím zvýšení rozhodli jihlavští zastupitelé na posledním zasedání, sdělil mluvčí radnice Radek Tulis. Uvedl, že do tohoto programu zatím vstoupilo 10.000 lidí, tedy pětina obyvatel krajské Jihlavy.

Platby za pitnou vodu včetně stočného s Novým rokem nezmění pouze Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Podle rozhodnutí jeho valné hromady ze 17. prosince zůstane cena na letošních 87,71 Kč za metr krychlový. Předseda svazu Roman Fabeš však upozornil na to, že do budoucna musejí lidé s růstem ceny počítat, i kvůli dodržení podmínek u projektů dotovaných EU.

V okrese Žďár nad Sázavou se cena pitné vody včetně stočného od ledna zvýší o tři procenta na 92,60 Kč za metr krychlový.
Domácnostem v okrese Třebíč tato platba vzroste o dvě procenta na 87,49 Kč. O poznání levnější pitnou vodu budou mít nadále obyvatelé Havlíčkobrodska, a také města Pelhřimov, i když i tam její cena od ledna stoupne. Na Havlíčkobrodsku vodné se stočným podraží o 1,5 procenta na 69,39 Kč za metr krychlový a v Pelhřimově o 3,8 procenta na 69,95 Kč.

Cena tepla z centrálních kotelen v některých městech Vysočiny příští rok klesne. S mírným snížením jednotkové ceny pro příští rok počítají díky levnějšímu plynu také Jihlavské kotelny. Včetně daně by měla činit 600 Kč za GJ, uvedl jednatel Vladimír Nedvěd. Podle něj ale bude pro konečné vyúčtování důležité i to, zda bude naplněn plánovaný objem prodaného tepla, což ovlivňuje hlavně počasí. Havlíčkobrodská městská firma Teplo HB počítá díky levnějšímu nákupu plynu s meziročním poklesem jednotkové ceny tepla o pět až deset procent, podle druhu kotelny.

Firma TTS energo, která zajišťuje rozvod tepla v Třebíči, jeho cenu v novém roce zvýší maximálně o 3,2 procenta na 481,90 Kč za GJ včetně DPH. Uvedla, že je to důsledek posledních dvou nadprůměrně teplých roků. Pro domácnost žijící ve třípokojovém bytě to bude znamenat růst roční platby asi o 370 Kč. Podle prohlášení podniku budou přesto jeho odběratelé nadále platit za jednu z nejnižších cen za GJ v Česku. TTS vyrábí teplo hlavně spalováním biomasy.

Foto: „Church of St John of Nepomuk at Zelená hora CZ“ od Anna ProkopováChurch of St John of Nepomuk at Zelen� HoraUploaded by Miaow Miaow. Licencováno pod CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme