Na vodovody a čističky půjde do obcí dalších 80 milionů korun

Desítky obcí postižených suchem získaly nově dotace na výstavbu nebo rozšíření zdrojů pitné vody. Další začnou připravovat stavbu vodovodů, čistírny odpadních vod nebo kanalizace. Na celkem 50 projektů půjde z Národního programu Životní prostředí více než 80 milionů korun. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí. 

3 min. čtení

O peníze na nové zdroje pitné vody mohou obce žádat do poloviny prosince, maximálně výše dotace jsou tři miliony korun.

"Dotace cílíme do oblastí, kde je to aktuálně nejvíce potřeba. Pomáháme obcím s akutními problémy, aby opakovaně nemusely řešit potíže s náhradním zásobováním pitnou vodou,"
uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Například ve Vráži posílí vodárenskou soustavu, v Jahodově vybudují doplňkový zdroj vody a v Chotovinách napojí vodní vrt.

Jiným obcím pak s pomocí dotací zafinancují až 90 procent výdajů na projektovou dokumentaci ke se stavbě vodovodu, přivaděče nebo čističky. Třeba v Řehlovicích se chystají zavést vodovod do místní části Nové Stadice, kde dosud chyběl. "Výzva stále běží a došlé projekty vyhodnocujeme průběžně. Pokud se prostředky nevyčerpají dříve, bude možné žádost podat až do 29. ledna příštího roku," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Na samotné projekty pak budou moci obce získat dotace z Operačního programu Životní prostředí 2021-2027.

Vědci z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) a Helmholtzova střediska pro výzkum životního prostředí v Lipsku letos v létě zveřejnili výzkum, podle něhož při výrazném zvýšení produkce skleníkových plynů mohou být ke konci 21. století závažná dvouletá sucha ve střední Evropě až sedmkrát častější. Etapa sucha z let 2018 až 2019 byla závažnější než velké sucho v polovině 20. století.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme