Na Třebíčsku bude příští rok cena pitné vody se stočným vyšší o 22,9 procenta

Obyvatelům měst a obcí na Třebíčsku sdružených v dobrovolném svazku stoupne v příštím roce platba za pitnou vodu se stočným o 22,9 procenta. Za metr krychlový včetně daně budou od ledna platit 133,57 koruny, v porovnání s letoškem to bude o 24,80 koruny víc. 

3 min. čtení

Způsobilo to hlavně zdražení elektřiny, zvyšují se také náklady na mzdy a materiál, řekl ČTK ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti (VAS) Jaroslav Hedbávný.

„Elektřina se i po zastropování navýšila téměř trojnásobně pro příští rok,“ řekl ředitel. Doplnil, že společnost měla do letoška cenu elektrického proudu fixovanou.

Ceník na rok 2023 už na Vysočině zveřejnil Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko. Cenu metru krychlového pitné vody se stočným od 1. ledna zvýší o 19,2 procenta na 122,90 koruny včetně DPH. V Jihlavě by platby za pitnou vodu se stočným mohly v příštím roce stoupnout o 24,5 procenta na 125,98 koruny. Je to návrh, který projedná zastupitelstvo města na prosincové schůzi.

Nové ceny vody na Třebíčsku byly schválené tento týden na zasedání svazku obcí Vodovody a kanalizace Třebíč, pro který provozuje vodohospodářskou infrastrukturu tamní divize VAS. Jde o území s přibližně 100.000 obyvateli.

Vyšší růst ceny se kvůli zdražení elektřiny příští rok týká stočného, uvedl Hedbávný. Divize provozuje přes 50 čistíren odpadních vod. Vzhledem k tomu, že je Vysočina kopcovitá, jsou u kanalizací i čerpací stanice, aby se voda dostala k čištění. U dodávek pitné vody má podle ředitele elektřina nižší podíl na celkových nákladech. „U odpadních vod je elektřina tím největším provozním nákladem,“ podotkl.

Platba za metr krychlový pitné vody se příští rok v tomto regionu zvýší skoro o sedm korun na 67,98 koruny. Stočné bude včetně daně 65,59 koruny, proti letošku bude vyšší o 17,90 koruny na metr krychlový.

Foto: Wikipedia, Marius Svoboda, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme