Na Světový den vody navštívilo čistírny odpadních vod 1 300 lidí

Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. otevřela u příležitosti Světového dne vody po třech letech pauzy pět svých čistíren odpadních vod. Zájemci se mohli přijít podívat, jak probíhá čištění vody ve třech největších ČOV v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace. Žáci základních a studenti středních škol byli pozvaní navíc na exkurzi do dalších dvou menších čistíren – v Kopidlně a Ostroměři. 

9 min. čtení

Celkem se na ČOV vystřídalo asi 1 160 dětí a 150 dospělých. Návštěvníky provedli pracovníci celým provozem a ukázali jim, jaká se odpadní voda přes různé složité čistící mechanismy navrací zpět čistá do vodních toků. Tématem také bylo, co do kanalizace nepatří a proč.

Po třech letech se VOS a. s. zúčastnila oslav Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března. Pro veřejnost byly otevřeny v úterý 22. března 2022 odpoledne tři největší čistírny v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace. Školám pak patřilo dopoledne a otevřeny jim byly další čistírny v Kopidlně a Ostroměři. „Po nedobrovolné tříleté pauze, kdy nám pandemie koronaviru a předtím spalniček nedovolila akci uspořádat, jsme se opět zapojili do oslav Dne vody. Dětem i veřejnosti jsme nabídli komentované prohlídky, kdy naši pracovníci s návštěvníky prošli celý provoz, vysvětlili jim proces čištění a odpovídali na dotazy. Každý také dostal informační materiály o průběhu čištění. Důležitým tématem bylo, co do kanalizace nepatří. Pro naši společnost je tato osvěta jednoznačně přínosem, protože tak předcházíme potížím, které nám mnohdy nevědomě naši zákazníci způsobují. Zájem škol i veřejnosti byl veliký a je vidět, že téma lidi zajímá,“ uvedl ředitel společnosti Ing. Richard Smutný. K vidění byl v Jičíně také speciální vůz na čištění kanalizací, který umí vodou nejen potrubí vyčistit, ale zároveň důmyslným mechanismem nečistoty a usazeniny vysává. Uvnitř pak vodu dále filtruje na tzv. kal a recyklovanou vodu, kterou znovu používá k čištění. Kal je následně pak svážen na některou z ČOV. 

Ze základních a středních škol se exkurzí zúčastnilo 1 160 dětí se svými pedagogy z místních i okolních škol. Na konci prohlídek byly pro studenty připraveny letáčky o čištění vody, drobné dárky i malé občerstvení v podobě vody, kterou si mohli vzít s sebou na cestu. V Jičíně se exkurzí zúčastnili studenti Masarykovy obchodní akademie, VOŠ a SPŠ a žáci základní školy Železnická, Valdice, Radim a ZŠ a PŠ Soudná. Jičínskou čistírnou prošlo asi 220 žáků. V Hořicích přišly děti ze ZŠ a MŠ Na Daliborce, Komenského a Na Habru a studenti ze Zemědělské akademie. Hořickou čistírnou prošlo na 390 žáků. Ve Staré Pace se vystřídalo na 270 žáků ZŠ Komenského, ZŠ Brána, ZŠ Stará Paka, ZŠ Slaná, ZŠ Pecka a Domškola U Šneka z Libštátu a studentů SŠGS a novopackého gymnázia. Do Kopidlna se přišli podívat žáci místní základní školy a SŠ zahradnické a do Ostroměře zavítali žáci ze základní školy E. Štorcha a ZŠ Chomutice.

Dospělých pak odpoledne přišlo přes 100. Návštěvníkům pracovníci zopakovali i základy toho „Co do kanalizace nepatří“ a co by rozhodně neměli do kanalizace splachovat. „Jedná se např. o hygienické potřeby, zbytky z kuchyně, tuky a oleje anebo léky. Všechny tyto věci patří výhradně do komunálního odpadu, kompostu, bioodpadu, nebo do lékárny. Mohou totiž způsobit ucpání domovní kanalizace, kanalizačních řadů a následně znemožnit provoz čerpacích stanic odpadních vod. Největším nešvarem jsou netkané textilie, vlhčené ubrousky, dámské hygienické potřeby a papírové pleny. Lidé by se divili, co vše už jsme v kanalizaci našli – mobilní telefony, kreditní karty, občanky, zubní protézy. Občas k nám dokonce připlouvají akvarijní rybičky,“ přibližuje téma vedoucí provozu ČOV Josef Soukup. 

Pro děti i veřejnost běží na webových stránkách vosjicin.cz až do konce března soutěž o rodinné vstupné do Aquaparku Babylon a iQLANDIE Liberec, kde si užijí nejen vodních radovánek, ale dozví se mnohem více o koloběhu vody v přírodě.

VOS a. s. spravuje celkem 259 km kanalizací a provozuje 11 čistíren odpadních vod, a to v Jičíně, Hořicích, Staré Pace, Lázních Bělohradě, Pecce, Miletíně, Ostroměři, Libáni, Sobotce, Vysokém Veselí a Kopidlně. Na všech ČOV vyčistí denně 17 989 m³ odpadní vody a kanalizace využívá na 46 350 obyvatel jičínského regionu. 

Zdroj: redakce

Doporučujeme