Na Šumpersku příští rok zdraží vodné o 25 pct a stočné o 36 pct

Společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ Šumperk), která na Šumpersku vlastní vodovody a kanalizace ve zhruba třech desítkách měst a obcí, příští rok zvýší cenu vodného o 25 procent a stočného o 36 procent. Vodné včetně DPH tak vzroste z letošních 47,51 koruny za metr krychlový na 59,47 koruny a stočné z 50,29 koruny na 68,32 koruny. 

5 min. čtení

ČTK informaci získala na webu VHZ Šumperk. Ostatní vodárenské firmy v kraji zatím ceníky pro rok 2023 nezveřejnily. VHZ Šumperk zdražení zdůvodnila prudce rostoucími provozními náklady a plánovanými investicemi do vodohospodářské infrastruktury.

Vedení společnosti VHZ Šumperk uvedlo, že chystané zvýšení cen vodného a stočného příští rok zdraží litr pitné vody z dosavadních deseti haléřů na 13 haléřů. "Meziroční navýšení cen vodného a stočného v tarifní oblasti společnosti VHZ Šumperk odpovídá předpokládanému navýšení těchto cen u většiny vodárenských společností v České republice. Oproti několikanásobnému nárůstu cen energií, tepla, potravin a dalších komodit v ČR není schválené navýšení cen vodného a stočného na úrovni zhruba 30 procent zdaleka tak výrazné," uvedlo.

Vodohospodářskou infrastrukturu na Šumpersku provozuje dceřiná společnost Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS), která se podle vedení VHZ Šumperk v posledních měsících potýká s extrémním růstem cen elektřiny a plynu. Platby za elektřinu příští rok vzrostou z letošních 14,6 milionu korun na zhruba 36 milionů korun. Za likvidaci čistírenských kalů firma zaplatí o 27 procent více a náklady na odstraňování poruch a havárií mají vzrůst o 13 procent. U osobních nákladů firma pro rok 2023 počítá s desetiprocentním zvýšením.

Společnost VHZ musí také zajistit zdroje na financování modernizace a oprav vodohospodářské infrastruktury. Její roční výdaje na investice činí nejméně 120 milionů korun. Mezi hlavní investice patří obnova vodovodního přivaděče z Koutů nad Desnou do Šumperka, rekonstrukce úpravny vody v Moravičanech, včetně její rozšíření o novou akumulační nádrž či centrální sušárna čistírenských kalů v Šumperku. Provozní náklady ŠPVS vzrostly i kvůli zahájení provozu dokončených investic a výdajů na na posílení kybernetické bezpečnosti informačních systémů ŠPVS, což vodárnám nařídil Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.

Společnost VHZ Šumperk, kterou vlastní města a obce, v roce 2020 odkoupila stoprocentní podíl ve firmě ŠPVS od jejího francouzského vlastníka Suez Groupe, který vodovody a kanalizace na Šumpersku v předchozích letech provozoval. Vodovody a kanalizace na Šumpersku tak po zhruba pětadvacetileté pauze začaly opět provozovat místní samosprávy, jimž tato infrastruktura prostřednictvím firmy VHZ Šumperk patří.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme