Na Slovácku rekonstruují čistírnu odpadních vod v Uherském Brodě

Rekonstrukce čistírny odpadních vod za bezmála 187 milionů korun je jednou z nejnákladnějších projektů v regionu. Stavba by měla být dokončená letos v září.

3 min. čtení

Stávající brodská čistírna odpadních vod byla postavena podle takzvaného holandského modelu v roce 1989. Aby vyhovovala evropským normám, je dnes nutná její rekonstrukce.

"Náklady na rekonstrukci jsou 187 milionů korun. Z dotací se však podařilo získat 113 milionů," uvedl starosta Patrik Kunčar.
    
Během loňského roku byla již opravena vstupní čerpací stanice, lapač písku a provoz k zachycení hrubých nečistot. Novinkou jsou pračky písku a tuků.

"Původně byla čistírna projektovaná i pro okolní obce ze spádové oblasti. Některé z nich se však rozhodly pro samostatnou čistírnu," potvrdil Kunčar. Svou vlastní novou čistírnu má z okolních obcí například Vlčnov. Hrubá stavba roste i v Korytné.

"Kdybychom se napojili na přivaděč, svedli bychom z obce veškerou vodu a tomu jsme chtěli zabránit," vysvětlil už dřív Vladimír Janča, starosta Korytné. Na brodský provoz by se však rády připojily obce u horního toku Olšavy. Plány už existují v Šumicích, Nezdenicích a Záhorovicích.

"Vyřešení závisí na získání financí. Jen pro naši obec je totiž rozpočet stavby 50 milionů korun," informovala Libuše Bídová, starostka Nezdenic.

Provozovatelem vodárenské infrastrktury v Uherském Brodě a okolí jsou Slovácké vodárny a kanalizace. Do regionu spadá také Uherské Hradiště, Uherský Ostroh, Bílovice, Buchlovice, Velehrad, Bojkovice, Hluk, Vésky, Boršice, Babice, Dolní Němčí, Boršice u Blatnice a Ostrožská Lhota.  Společnost zásobuje pitnou vodou 114 363 obyvatel v 54 městech a obcích okresu.

Letos se cena vodného se v této oblasti zvýšila na 34,98 Kč a stočného na 30,47 Kč. Celkem tedy kubický metr vody na Uherskohradišťsku stojí 65,45 korun včetně DPH.

Oficiální www vodárenské společnosti Slovácké vodárny a kanalizace


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme