Na Šlapanicku chystají rekonstrukci vodovodu za 69 milionů

Šlapanice na Brněnsku a některé přilehlé obce se v příštích dvou letech dočkají rekonstrukce vodovodních přivaděčů, které jsou někde staré i 80 let. Díky ní se zamezí ztrátám vody a kapacita bude dostatečná i případnou novou výstavbu v dotčených obcích.

2 min. čtení

Stavba za 69 milionů korun je první etapou, v druhé budou napojeny na vrty další čtyři obce ze Svazku obcí pro vodovody a kanalizace Šlapanicko, uvedla jeho tajemnice Markéta Staňková.

Stavba je z 61 procent dotována z Evropských fondů a z pěti procent Státním fondem životního prostředí
. "Stavět začneme v dubnu příštího roku, hotovo má být do 24 měsíců," informovala Staňková. Rekonstrukce se týká 12 kilometrů dlouhého přivaděče od vrtu v Říčkách až po vodojem v Jiříkovicích, který byl budován postupně od 30. let až po léta sedmdesátá. "Tomu odpovídá současný stav, ztráty vody jsou značné," uvedla Staňková.

Na přivaděč jsou napojeny obce Ochoz u Brna, Tvarožná, Jiříkovice a Mokrá-Horákov. "Rekonstruovat se budou pouze hlavní přivaděče, stavba se tedy v obcích obyvatel nedotkne, částečně pouze v Mokré-Horákově," řekla Staňková. Součástí stavby je i úprava tří vodojemů a jejich doplnění o moderní technologie.

Svazek nyní chystá druhou etapu, v níž se přivaděče z vodojemu Jiříkovice připojí na páteřní přivaděč Šlapanice – Blažovice. Tím se zajistí zásobování vodou do dalších obcí Svazku Ponětovic, Prací, Kobylnic a Blažovic.

Fotografie: Wikipedia, Palickap, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme