Na severu Čech budou velké investice

Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do roku 2015 do modernizace a obnovy svého majetku 7,148 miliardy korun, rozhodli dnes akcionáři na valné hromadě společnosti. Kvůli tomu plánuje v příštích letech také zdražení vody.

5 min. čtení

"Zatímco v posledních šesti letech investovala společnost zejména do čistíren odpadních vod a budování vodovodů a kanalizací, v následujících letech se soustředí na modernizaci úpraven pitné vody a na obnovu vodárenské infrastruktury," řekla mluvčí SVS Dagmar Haltmarová.

Rekordní investice plánuje SVS pro příští rok, kdy chce do obnovy majetku a úpraven vody dát přes 1,68 miliardy korun. Podstatnou část investic zajistí z vlastních zdrojů, připraveny jsou ale i žádosti o dotace z evropských a národních fondů. Podařilo se z evropských fondů získat bezmála 160 milionů korun, což představovalo desetinu investic.

Kvůli financování hlavně velkých projektů ale akcionáři dnes schválili také přijetí půjčky 200 milionů korun, kterou SVS poskytne provozní společnost Severočeské vodovody a kanalizace. Výhodně úročenou půjčku má SVS splatit do osmi let.

Aby zajistila peníze na investice, počítá SVS také s dalším zdražováním vody. Zatímco pro minulé období ale akcionáři schválili možnost zvyšovat meziročně ceny až o 10,2 procenta, v příštích pěti letech může voda zdražit nejvýše o 7,5 procenta. "Desetiprocentní zvýšení jsme v minulosti využili jen jedinkrát v roce 2005," poznamenala Haltmarová. V letošním roce se cena vodného a stočného na severu Čech zvýšila o 8,5 procenta na 70,01 Kč za metr krychlový. SVS zvýšila ale cenu jen o 7,5 procenta, další procento přidalo zvýšení sazby DPH.

V letech 2005 až 2009 investovala SVS do modernizace a rozvoje 6,204 miliardy korun, investice za dalších 1,45 miliardy plánuje firma pro letošní rok. "Dvě třetiny peněz směřují do velkých strategických projektů, jejichž hlavním cílem je splnění evropských norem na kanalizace a čištění odpadních vod," řekl předseda představenstva Petr Skokan. Největší akcí loňského roku byl integrovaný projekt Dolní Labe, který spolkl pětinu loňských investic.

SVS patří k největším vodárenským firmám v ČR, vlastní ji 459 severočeských měst a obcí. Firma zásobuje Ústecký kraj a podstatnou část Libereckého kraje, což je přes 12 procent území státu, kde žije 1,14 milionu obyvatel. V loňském roce utržila společnost 1,087 miliardy korun, což představuje zhruba půlprocentní nárůst ve srovnání s rokem 2008. Hospodaření skončilo ziskem bezmála 325 milionů korun. Po pětiprocentním odvodu do rezervního fondu SVS zbylých 308 milionů korun investuje do dalšího rozvoje. Dividendy ani tantiémy nevyplatí, rozhodli akcionáři.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme