Na Rychnovsku by voda mohla zdražit o 14% na 80 Kč za m3

Cena vodného a stočného na Rychnovsku by pro letošní rok mohla stoupnout o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Domácnostem by to zvýšilo roční výdaje za vodu o stovky korun.

4 min. čtení

Novou cenu však zatím neschválily všechny města a obce, takže vodárenská společnost Aqua Servis ji zatím nemohla oficiálně vyhlásit, zjistila ČTK na rychnovské radnici a ve vodárnách. Ostatní okresní vodárny v hradeckém kraji již nové ceny vyhlásily.

Město Rychnov nad Kněžnou podle starosty Jana Skořepy cenu 79,9 koruny za metr krychlový vody akceptovalo. Poznamenal, že původní návrh počítal s vyšším růstem ceny. O cenách pak podle starosty jednala komise složená ze zástupců firmy a obcí. Obce jako vlastníci vodárenské infrastruktury podle něj zmírnily požadavky na růst nájemného, které mají používat k investicím do obnovy vodárenských sítí.

Podle ředitele Aqua Servisu Otomara Ešnera by celý proces schvalování ceny mohl skončit v lednu. Bližší podrobnosti, například které obce zatím nové ceny neschválily, Ešner na dotaz ČTK neuvedl. Vedle zvýšení nájemného z vodárenských sítí, které firma platí obcím, se významným dílem na růstu ceny podle Skořepy podílí zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent a také růst dalších provozních nákladů.

Pokud cena 79,9 koruny za metr krychlový začne platit, bude to pro domácnosti znamenat roční růst nákladů růst o stovky korun. Například čtyřčlenná domácnost by při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu proti loňskému roku zaplatila asi o 1300 korun více.

Hlavním vlastníkem Aqua Servisu je od roku 2010 rakouská společnost Energie AG Bohemia, která má podíl 66 procent. Předtím byla hlavním vlastníkem francouzská Veolia. Obce nadále drží 34 procent akcií.

Nejvyšší cena vody z okresních měst je v Hradci Králové. Hradecké vodárny cenu od ledna zvedly o 9,98 procenta na 78,49 Kč za metr krychlový vody. K tomu odběratelé platí pevný roční plat v řádu stokorun, takže u některých domácností na Hradecku se cena metru krychlového vody blíží 90 korunám. VAK Náchod zdražil vodné a stočné o devět procent na 65,36 koruny za metr krychlový. Vodárny v Jičíně zdražily o 8,9 procenta na 75,95 koruny za metr krychlový. Nejnižší nárůst ceny vody je v Trutnově, a to o šest procent na 57,97 Kč za metr krychlový.

Foto: Wikipedia, Radek Bartoš, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme