Na rozvoj rybářství v Česku půjde do roku 2029 miliarda korun

Na podporu tuzemského rybářství a udržitelné akvakultury půjde do roku 2029 miliarda korun z nového Operačního programu Rybářství, který Česku schválila Evropská komise. Rybáři budou nově moci čerpat dotace například na rekreační a sportovní funkce rybníků nebo akumulaci vody v krajině. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zemědělství.

1 min. čtení

Částka určená na rozvoj rybářství je podobná jako v současném programovém období. Program bude financován z evropských peněz i ze státního rozpočtu.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) operační program přispěje ke zkracování dodavatelských řetězců nebo využívání inovativních postupů v produkci ryb. "Podpoříme rovněž výzkum a ekologické hospodaření. Chceme také zachovat druhovou pestrost, která je v souladu se strategií Evropské komise pro biodiverzitu, proto jsme připravili i příspěvky na vysazování úhoře říčního," uvedl.

Program má také podpořit udržení produkce z tradiční akvakultury, zvýšení produkce rybích farem šetrných k životnímu prostředí nebo na zvýšení podílu sortimentu sladkovodních ryb na českém trhu.

Foto: Wikipedia, de:benutzer:aeggy, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme