Na revitalizaci Novoveské vodní nádrže získal Jablonec dotaci

Na připravovanou revitalizaci Novoveské vodní nádrže získal Jablonec nad Nisou dotaci z evropských fondů. Chátrající a léta zanedbávané přírodní koupaliště chce město proměnit v biotop, který by se stal útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. Na projekt za pět milionů korun získalo město polovinu z Operačního programu Životní prostředí. 

3 min. čtení

Radnice teď připravuje veřejnou soutěž na dodavatele. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Jana Hajná.

Bývalé koupaliště ležící při soutoku Černostudničního a Novoveského potoka zažilo nápor rekreantů naposledy v 90. letech, kdy se čistila a rekonstruovala jablonecká přehrada Mšeno. V posledních letech ale nádrž jen chátrá. Práce na revitalizace nádrže by měly začít letos v září, hotovo má být do října příštího roku. Projekt také počítá s kácením některých dřevin kolem nádrže.

Nádrž by měla být rozdělena na dvě části. Mělčí část se stane biotopem poskytujícím útočiště zvláště chráněným živočichům – obojživelníkům, jako je skokan ostronosý a skřehotavý, čolek horský či mlok obecný, nebo některým druhům hmyzu, například vážkám. "V hlubší části nádrže pak počítáme s malým chovem ryb," říká náměstek primátora pro rozvoj Jakub Chuchlík (Piráti).

Projekt zahrnuje vybudování nových výpustí a bezpečnostního přelivu. V plánu je vybudování nového napouštěcího potrubí z Černostudničního potoka, oprava opevnění hráze, betonových i kamenných zdí a odtěžení sedimentů. Část z nich bude využita na zvýšení dna v nejhlubším místě koupaliště, aby jej bylo možné vypustit. Část vytěžených sedimentů poslouží k navýšení hráze na severovýchodní straně mezi současným brouzdalištěm a opěrnou zdí.

Foto: Wikipedia, R-E-AL, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme