Na Proseku začala dezinfekce potrubí kvůli legionelle

Na pražském Proseku začala dnes ráno dezinfekce potrubí kvůli nebezpečné bakterii legionella. ČTK to řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík. Čištění se dotkne stovek bytů, skončit by mělo za měsíc. Teplou vodu sice bude možné používat, hygienici ale nedoporučují, aby ji lidé pili, čistili si s ní zuby a myli obličej. 

3 min. čtení

Informace o výskytu bakterie v teplovodním potrubí se objevila v pondělí, legionella pocházela nejspíš z nepoužívaného kohoutku či sifonu v jednom z domů ve Vysočanské ulici. Povolené limity byly překročeny asi 120krát.

Voda se dezinfikuje oxidem chloričitým, který se používá k likvidaci legionelly místo chloru. "Po tuto dobu je možné teplou vodu používat bez omezení. Dle doporučení Hygienické stanice se nedoporučuje pouze sprchování obličeje," uvedl mluvčí. Teplá voda není po dobu dezinfekce vhodná také k pití a čištění zubů. Studenou vodu lze použít bez jakéhokoliv omezení.

Oxid chloričitý se používá při průmyslové úpravě vody, včetně vody určené pro zpracování potravin. "Pro lidské zdraví je oxid chloričitý o mnoho lepší než obvykle používaný chlor," uvedl mluvčí Prahy 9 Jiří Houdek.

Hygienici potvrdili, že kontaminovány jsou jen rozvody v jednom vchodě bytového domu ve Vysočanské ulici 561/63, přesto trvají na dezinfekci potrubí v celém bloku. Bakterie legionella může podle varování hygieniků způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Nejohroženější jsou lidé s oslabenou imunitou.

Znečištění pitné vody způsobilo letos v květnu v Praze vážné zdravotní problémy. V Praze 6 vodu kontaminoval průsak z kanalizace, 32.000 lidí bylo asi týden bez pitné vody a onemocnělo 4144 lidí. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže. Vyšetřovací komise dospěla k závěru, že za havárii může stáří sítě a špatné vedení vodovodu a kanalizace.

 

Foto: Wikipedia, Liftarn, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme