Na Příbramsku a kolem Prahy se kvůli mrazům zvýšil počet poruch

Společnost 1. Středočeská vodárenská, která provozuje vodovody a kanalizace obcí na Příbramsku a v okolí Prahy, v letošním prvním čtvrtletí zaznamenala 224 havárií, což je meziročně třikrát víc. Čtyřnásobně se zvýšil i počet poškozených vodoměrů, společnost na nich našla 112 závad. Příčinou jsou mrazy, které v tuzemsku udeřily zejména v první polovině února. ČTK to dnes sdělila mluvčí společnosti Kristina Blaszczyková.

2 min. čtení

Převážnou většinu poruch podle mluvčí zavinilo zamrznutí půdy v některých místech až do hloubky půl metru. Na poškození potrubí prý měla vliv i následná obleva. "Nárůst havárií za první čtvrtletí letošního roku má skutečně na svědomí mrazivý začátek roku, a to zejména první polovina února," uvedla Blaszczyková.

Nejvážnějším problémem byla havárie přivaděče vedoucího z úpravny vody Kosova Hora do vodárenského systém na Sedlčansku. Další problémy se podle Blaszczykové vyskytly například v Říčanech, kde bylo bez vody asi 1700 lidí, odstávky byly i na Příbramsku. Vodárny podle mluvčí už problémy odstranily, ale pracovníci stále dohledávají vady a poruchy, které zimní počasí způsobilo.

Zvýšený počet havárií kvůli únorovým mrazům a následnému oteplení řešily vodohospodářské společnosti v celé ČR. Nejhorší situace byla patrně v Ústeckém a Libereckém kraji, kde bylo bez vody minimálně 15.000 lidí.

Společnost 1. Středočeská vodárenská patří do skupiny Veolia a provozuje vodovody a kanalizace obcí a měst na Příbramsku, Praze-východ a Praze-západ. Firma zásobuje vodou kolem 108.000 obyvatel kraje, spravuje téměř 1300 kilometrů vodovodů a kanalizace.

Foto: Wikipedie: Okino


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme