Na Přerovsku příští rok zdraží voda o 23 procent, metr krychlový bude stát 104 korun

Pitná voda na Přerovsku příští rok zdraží o 23 procent. Cena vodného a stočného za metr krychlový vody včetně DPH tak od 1. ledna vzroste o 19,5 koruny na 104 korun. ČTK dnes informaci získala na internetových stránkách Vodovodů a kanalizací Přerov, které provozují vodovody ve 138 městech, obcích a místních částech. Firma zásobuje vodou zhruba 123.000 obyvatel.

4 min. čtení

Oznámené zdražení pitné vody proti letošnímu roku představuje včetně DPH u vodného částku 8,34 koruny za metr krychlový a u stočného bude cena od 1. ledna zvýšena o 11,16 koruny za metr krychlový. Toto zdražení znamená u jedné osoby průměrný nárůst nákladů na vodné 292 korun a u stočného 391 korun za rok, uvedla společnost VaK Přerov.

Voda zdraží tak na Olomoucku, Prostějovsku, Šumpersku i Jesenicku. Moravská vodárenská zvýší od 1. ledna svým odběratelům na Prostějovsku cenu vodného a stočného včetně DPH o 18 procent na 115,25 koruny z letošních 97,67 koruny. Čtyřčlenné domácnosti v Prostějově se kvůli růstu ceny vodného a stočného příští rok zvýší měsíční náklady na dodávku pitné vody o 184 korun a roční o 2207 korun. „K navýšení ceny vodnéhoa stočného došlo především vlivem skokového nárůstu nákladů společnosti, jako jsou energie, chemikálie, stavební práce, materiály a další,“ uvedla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

Na Olomoucku společnost Moravská vodárenská od 1. ledna zdraží pitnou vodu meziročně o 13,1 procenta na 107,15 koruny. Metr krychlový pitné vody tam podraží o 12,38 koruny, zatímco letos v lednu jeho cena vzrostla o 5,6 koruny. Společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ Šumperk), která na Šumpersku vlastní vodovody a kanalizace ve zhruba třech desítkách měst a obcí, příští rok zvýší cenu vodného o 25 procent a stočného o 36 procent. Vodné včetně DPH vzroste z letošních 47,51 koruny za metr krychlový na 59,47 koruny a stočné z 50,29 koruny na 68,32 koruny.

Vedení VHZ Šumperk zdražení zdůvodnila prudce rostoucími provozními náklady a plánovanými investicemi do vodohospodářské infrastruktury. „Meziroční navýšení cen vodného a stočného v tarifní oblasti společnosti VHZ Šumperk odpovídá předpokládanému navýšení těchto cen u většiny vodárenských společností v České republice. Oproti několikanásobnému nárůstu cen energií, tepla, potravin a dalších komodit v ČR není schválené navýšení cen vodného a stočného na úrovni zhruba 30 procent zdaleka tak výrazné,“ uvedlo. Na sousedním Jesenicku vzroste cena vodného a stočného od 1. ledna o 18 procent na 106,7 koruny z letošních 90,12 koruny.

Autor: ČTK

Doporučujeme