Na přehradu v Brně a dvě nádrže Nových mlýnů mohou motorové čluny

Motorové čluny mohou ode dneška podle nové vyhlášky ministerstva dopravy jezdit po Brněnské přehradě a dolní a horní nádrži vodního díla Nové mlýny na Břeclavsku. Brzy vodohospodáři pro čluny vybudují přístaviště. I když vyhláška povoluje provoz i ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku, státní podnik Povodí Moravy ho neumožní kvůli ochraně pitné vody. ČTK to řekl ředitel podniku Jan Hodovský.

1 min. čtení

Vyhláška nově povoluje plavbu lodí se spalovacími motory s výtlakem do deseti kilowattů. I když po právní stránce je provoz na dotčených vodních plochách možný již ode dneška, lidé budou muset ještě několik týdnů počkat, než vodohospodáři vytvoří pro čluny vhodné podmínky. Na Brněnské přehradě a zmíněných nádrží Nových mlýnů musí vodohospodáři vybudovat přístaviště, zlikvidovat odumřelé stromy ve vodě, aby zabránili kolizím, a u nádrží umístit tabule s informacemi pro provozovatele člunů.

Na Vranovské přehradě bude podle Hodovského provoz plavidel se spalovacími motory zakázán, protože nádrž je takzvaným ochranným pásmem vodního zdroje, který zásobuje pitnou vodou přes 100.000 lidí.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme