Na potkany nalíčí 330 kilogramů návnad

Na 330 kilogramů nástrah položí v nadcházejících týdnech na předem vytipovaná místa v Českých Budějovicích pracovníci odborné firmy. Pravidelnou deratizaci, díky níž se daří udržovat výskyt potkanů v krajském městě pod kontrolou, zajišťuje provozovatel vodovodů a kanalizací společnost ČEVAK a.s. 

3 min. čtení

„Deratizace se uskutečňuje vždy dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Tentokrát bude pokládka nástrah zahájena v pondělí 12. září a pokračovat bude až do konce října. Následně se všechna místa znovu zkontrolují a deratizátoři podle potřeby nástrahy ještě doplní,“ říká vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal.

Odborná firma se nejprve zaměří na střed města, Pražské předměstí a část Čtyři Dvory. Postupně pak bude pokračovat do dalších částí krajského města, včetně sídlišť. „Máme již předem vytipované lokality, kde se potkani vyskytují. Většinou tam, kde je velká koncentrace odpadků, tedy i zbytků jídel, jako jsou například sídliště, ale i stará zástavba ve městech,“ doplnil Ondřej Koupal.

Odborná pokládka granulí neohrozí domácí zvířata, nejčastěji se totiž nástrahy dávají do kanalizačních šachet, které nejsou volně dostupné. Přesto by si ale lidé měli dát na své volně pobíhající mazlíčky větší pozor.

Potkan, který může přenášet řadu nebezpečných chorob, se velice snadno množí. Samice rodí mláďata prakticky po celý rok. Výskytu těchto hlodavců velmi napomáhají i drtiče odpadu, protože právě hmota, která se z drtiče odpadu dostane do kanalizace, je pro potkany lahůdkou.

Jak velká je populace potkanů se nedá přesně určit. Podle rámcových odhadů však na jednoho obyvatele větších měst připadá čtyři až pět těchto škůdců.

Foto: Wikipedia, Reg Mckenna, licence

Zdroj: redakce

Doporučujeme