Na Olomoucku loni ubylo havárií na stokové síti

Na Olomoucku loni ubylo havárií kanalizace. Technici Moravské vodárenské (MOVO) opravili 283 poruch stokové sítě, kterých bylo ve srovnání s rokem 2011 o sedm procent méně. Některé poruchy vznikly kvůli tomu, že lidé vylévají nevhodné látky do kanalizace. ČTK to řekla mluvčí MOVO Markéta Bártová.  

3 min. čtení

Vyměněno nebo opraveno bylo loni na Olomoucku 248 kanalizačních poklopů, kterých bylo meziročně o 45 více. Pracovníci MOVO museli opravit také tři propadené přípojky a dvě zborcené stoky. "Mezi nejvíce finančně nákladné patřila srpnová havárie, kvůli které byla provedena oprava napojení kanalizace z lokality letiště. Celková cena opravy se pohybovala ve stovkách tisíc korun," uvedla Bártová.

Technici MOVO loni na Olomoucku odstranili také 27 poruch na čerpacích stanicích odpadních vod. Některé závady čerpadel byly způsobeny tím, že lidé do kanalizace vylévají tuky a oleje či do nich vhazují nevhodné předměty, jako jsou například utěrky, čisticí tyčinky či silonové punčochy. "Tuky se v kanalizaci srážejí a snižují odtok odpadních vod. V mnoha případech dochází také k úplnému ucpání vnitřních rozvodů nebo ležaté kanalizace. Odstranění vzniklých ucpávek si přitom majitel hradí v plné výši na svoje náklady," podotkla mluvčí.

Bártová upozornila na to, že kuchyňský odpad nelze podle zákona považovat za odpadní vodu. "Vypouštěním těchto odpadů do kanalizace v rozporu s kanalizačním řádem a uzavřenou smlouvou se odběratel vystavuje sankcím," uvedla. Pracovníci MOVO stokovou síť pravidelně kontrolují průmyslovou kamerou, pomocí které loni na Olomoucku prověřili 34 kilometrů kanalizace. Vyčištěno bylo téměř 97 kilometrů kanalizační sítě.

MOVO provozuje vodohospodářskou infrastrukturu na Prostějovsku, Olomoucku a Zlínsku, kde zásobuje pitnou vodou celkem 400.000 obyvatel, provozuje 31 úpraven vody, 158 vodojemů, 25 čistíren odpadních vod a zajišťuje servis pro 2093 kilometrů vodovodních a 1198 kilometrů odpadních sítí. Firma je členem skupiny Veolia Voda.

 

Zdroj: Wikipedia, Kmarius, licence
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme