Na ochranu před suchem má jít do roku 2027 téměř 25 miliard ročně

Vláda včera schválila materiál, podle kterého má Česko dát na opatření proti suchu mezi lety 2023 až 2027 zhruba 25 miliard korun ročně. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zemědělství, které má každoročně na opatření vynaložit téměř 16 miliard korun, z toho 60 procent by mělo jít z fondů EU. Ministerstvo životního prostředí by mělo každoročně investovat asi devět miliard korun.

4 min. čtení

Investice vychází z materiálu Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky na období 2023 až 2027. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) popisuje, jak vláda bude v dlouhodobém horizontu zmírňovat dopady klimatické změny. „Musíme být včas připraveni na budoucí výskyt sucha, nerovnoměrných srážek a nárůst teploty vzduchu,“ uvedl.

Ministerstvo bude podporovat například výstavbu a rekonstrukce rybníků, vodovodů nebo kanalizací. Koncepce se týká také pozemkových úprav, které vracejí vodu do krajiny nebo propojování vodárenských soustav. Nekula v březnu při příležitosti Světového dne vody řekl, že ČR se nemůže do budoucna spoléhat na zásoby podzemních vod jako zdroje pitné vody kvůli změnám klimatu. Na zásobování pitnou vodou se podzemní voda nyní podílí zhruba z 50 procent, druhou polovinu zajišťují vodní nádrže.

Nekula také už dříve uvedl, že růst průměrné teploty o dva stupně Celsia se očekává s vysokou pravděpodobností už kolem roku 2030, dříve se očekával takový růst teploty až v roce 2040. Upozorňuje na to také ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Podle Hladíka jeho úřad počítá například s jednou miliardou korun z aktuálního Operačního programu Životní prostředí na revitalizaci vodníchtoků. Zmínil také více než třicetimilionovou dotační výzvu pro majitele a nájemce malých vodních nádrží, která směřuje na opravy. „Kromě toho obcím a krajům také právě teď nabízíme finance ve výši přes 18 milionů korun na zpracování studií k posouzení potenciálu zadržování vodyv krajině a návrhy konkrétních opatření,“ dodal.

Ministerstvo uvedlo, že koncepce na ochranu proti suchu navazuje na předchozí materiál zpracovaný pro roky 2017 až 2022, kdy se vybudovalo 686 kilometrů vodovodních sítí a 34 úpraven pitné vody. Stát financoval také 63 projektů propojení vodárenských soustav, což umožnilo nově napojit 104.000 obyvatel. Vzniklo 2300 malých nádrží a rybníků. Stát také poskytl 663 milionů Kč na přípravy víceúčelových vodních nádrží Vlachovice, Kyry, Senomaty a Šanov.

Autor: ČTK

Doporučujeme