"Obce se v poslední době potýkají se špatnou kvalitou vody i dlouhými obdobími sucha. Dotace cílíme především na menší sídla, která nedisponují velkými rozpočty, a přitom potřebují problém s vodou rychle vyřešit," řekl k programu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Díky až třímilionové finanční pomoci z našeho programu budou moci vybudovat nové zdroje pitné vody, zkapacitnit ty stávající, nebo vybudovat přivaděče," dodal.
Podle Pospíšilové na vodní zdroje půjde přes 120 milionů korun. Peníze podpoří projekty v 80 místech v Česku. Dotace přispěje třeba k rozšíření zásobníku upravené vody v Přešticích na Plzeňsku nebo vyvrtání nové studny a její napojení na stávající vodovod v Libkově na Domažlicku.
Dotační peníze pomohou také výměnám lamp veřejného osvětlení v obcích, které leží v chráněných krajinných oblastech. Peníze míří do 24 obcí.
Za téměř 120 milionů korun vzniknou projektové dokumentace výstavby kanalizace, čistíren odpadních vod či vodovodů na zhruba 90 místech v Česku.
Podle Brabce byl zájem mimořádný. Připravené projekty budou obce předkládat k dalšímu financování po spuštění první výzvy v Novém Operačním programu Životní prostředí 2021-2027. "Díky tomu budou obce připravené na okamžité realizace vybudování vodohospodářské infrastruktury a my začneme velmi rychle čerpat prostředky z nového programového období," uvedl Brabec.
Dotaci na dokumentaci získal mimo jiné projekt kanalizace a čistírny v Bouzově, v Lošanech na Kolínsku si rozvrhnou vodovod. Ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman dodal, že zájemci o peníze z této výzvy mohou získat až 90 procent celkových výdajů. "I proto byl o dotace velký zájem a příjem žádostí jsme museli ukončit o něco dříve, protože projekty vyčerpaly alokaci," dodal Valdman.
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK