Na nové zdroje vody či osvětlení obcí půjde 300 milionů korun

Přes 200 schválených projektů podpoří dotace ministerstva životního prostředí (MŽP) 300 milionů korun zaměřené na vybudování nových zdrojů pitné vody či modernizaci osvětlení v obcích. Dotační výzva na zdroje pitné vody zůstává pro zájemce otevřena do konce června, uvedla za resort Dominika Pospíšilová v tiskové zprávě.

4 min. čtení

"Obce se v poslední době potýkají se špatnou kvalitou vody i dlouhými obdobími sucha. Dotace cílíme především na menší sídla, která nedisponují velkými rozpočty, a přitom potřebují problém s vodou rychle vyřešit," řekl k programu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Díky až třímilionové finanční pomoci z našeho programu budou moci vybudovat nové zdroje pitné vody, zkapacitnit ty stávající, nebo vybudovat přivaděče," dodal.

Podle Pospíšilové na vodní zdroje půjde přes 120 milionů korun. Peníze podpoří projekty v 80 místech v Česku. Dotace přispěje třeba k rozšíření zásobníku upravené vody v Přešticích na Plzeňsku nebo vyvrtání nové studny a její napojení na stávající vodovod v Libkově na Domažlicku.

Dotační peníze pomohou také výměnám lamp veřejného osvětlení v obcích, které leží v chráněných krajinných oblastech. Peníze míří do 24 obcí.

Za téměř 120 milionů korun vzniknou projektové dokumentace výstavby kanalizace, čistíren odpadních vod či vodovodů na zhruba 90 místech v Česku.

Podle Brabce byl zájem mimořádný. Připravené projekty budou obce předkládat k dalšímu financování po spuštění první výzvy v Novém Operačním programu Životní prostředí 2021-2027. "Díky tomu budou obce připravené na okamžité realizace vybudování vodohospodářské infrastruktury a my začneme velmi rychle čerpat prostředky z nového programového období," uvedl Brabec.

Dotaci na dokumentaci získal mimo jiné projekt kanalizace a čistírny v Bouzově, v Lošanech na Kolínsku si rozvrhnou vodovod. Ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman dodal, že zájemci o peníze z této výzvy mohou získat až 90 procent celkových výdajů. "I proto byl o dotace velký zájem a příjem žádostí jsme museli ukončit o něco dříve, protože projekty vyčerpaly alokaci," dodal Valdman.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme