Na mnohých přírodních koupalištích je i v půlce prázdnin voda vhodná ke koupání

Na mnohých přírodních koupalištích je i v polovině letních prázdnin voda vhodná ke koupání. Někde se voda zhoršuje, přetrvává i několik zákazů koupání. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.

9 min. čtení

V přehradě Sedlice na Pelhřimovsku přestal po několika týdnech platit zákaz koupání. Přesto má podle hygieniků tamní voda zhoršenou jakost, doporučují se po koupání v ní osprchovat. V rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku zákaz koupání kvůli masivnímu výskytu sinic trvá.

V Pardubickém kraji je uprostřed léta stále množství přírodních koupališť, kde je voda vhodná ke koupání, například je to sečská přehrada nebo přírodní koupaliště Konopáč na Chrudimsku. Mírně se zhoršila kvalita vody v pastvinské přehradě na Orlickoústecku, v rybníku Rosnička u Svitav je koupání zakázané.

Voda ke koupání v Královéhradeckém kraji je v pořádku s výjimkou Oborského rybníku u Jinolic na Jičínsku a Stříbrného rybníku v Hradci Králové. U některých citlivých lidí by se tam mohly vyskytnout zdravotní potíže, proto je doporučeno se osprchovat po koupání v místě čistou vodou.

Voda ve většině přírodních nádrží v Ústeckém kraji je vhodná ke koupání. Až do odvolání je od minulého týdne uzavřené jezero Milada, kde letadla hasící požár v Českém Švýcarsku nabírají vodu do nádrží. Rizikové může být koupání v jezeře Chmelař na Litoměřicku.

V jezeře Ostrá na Nymbursku hygienici od minulého týdne kvůli zvýšenému obsahu sinic nedoporučují koupání. Vodu tam hodnotí stupněm čtyři, může být pro lidi zdravotním rizikem. Na dalších čtyřech místech ve středních Čechách doporučují citlivým lidem, aby se po koupání osprchovali. Další středočeská přírodní koupaliště mají na většině míst výbornou kvalitu vody.

V Libereckém kraji není kvůli přemnoženým sinicím vhodný ke koupání rybník Bažantník v Českém ráji. Dvouhektarový rybník v areálu Autocampu Sedmihorky se se zvýšeným výskytem sinic potýká v posledních letech pravidelně, v letech 2018 a 2019 museli dokonce hygienici v srpnu koupání v rybníce kvůli sinicím zakázat. Všechny ostatní sledované vodní plochy v kraji mají podle hygieniků vodu vhodnou ke koupání, někde je ale kvalita zhoršená.

Kvalitu vody sledovaných přírodních koupališť na jihu Čech zhoršuje především výskyt sinic. Nejhorší situace je stále v Podolsku u orlické nádrže, kde už více než měsíc platí zákaz koupání.

V přírodních koupalištích v Karlovarském kraji se vlivem teplého počasí dál zhoršuje kvalita vody. Zákaz koupání zůstává ve Velkém rybníku u Hroznětína. V oblíbeném karlovarském koupališti Rolava poslední odběry vzorků prokázaly, že na koupacích místech u mola i u pláže jsou sinice i vodní květ. Voda je tam na čtvrtém stupni z pětistupňové škály kvality vody, tedy nevhodná ke koupání. O něco lepší je voda u brouzdaliště, i tam ale odběry zaznamenaly sinice.Sníženou průhlednost má i koupaliště v Toužimi, voda je tam nevhodná ke koupání.

Na severní Moravě zůstává v platnosti zákaz koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku, který hygienici vyhlásili 21. července. Důvodem je přetrvávající masivní výskyt sinic.

Pracovníci pražské hygienické stanice zatím neodvolali zákaz koupání v přírodním koupališti Džbán v Praze 6. Kvůli přemnoženým sinicím ve vodě hygienici zákaz vydali 22. července. V ostatních přírodních koupalištích v Praze, v nichž hygienici analyzují kvalitu vody, je voda čistší.

V Plzeňském kraji se s postupujícím létem zhoršuje kvalita vody v některých venkovních koupalištích. Za nevhodnou ke koupání označili hygienici při svém posledním měření 1. srpna vodu v největší přehradě kraje Hracholuskách, a to na hrázi i v lokalitě na Radosti. V nejzazší, horní části nádrže na Butově, kde bývá voda zkažená nejdříve, hygienici měření neprovádějí, odborníci tam ale nedoporučovali koupání už kolem poloviny července.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme