Na Mendelově univerzitě hledají metody, jak udržet vodu v půdě a pomoci osivu

Jednou z možností obrany proti dopadům sucha jsou technologie, které zlepšují schopnost půdy absorbovat vodu a pomáhají osivu vyklíčit. Půda v oblastech zasažených suchem totiž ztrácí živiny a vlastnosti potřebné pro vzejití zasetých či zasazených rostlin. Problematice se věnují také odborníci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. 

4 min. čtení

Jejich projekt nedávno získal jednu z cen Technologické agentury ČR za rok 2022, uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Vědci stanovili dva základní postupy. Prvním byla aplikace hydroabsorbentů, tedy látek, které zadržují vodu, přímo do půdy.
"Pro experimenty byly využity dva typy pomocných půdních látek s touto vlastností – přírodní lignit, jehož zdroje jsou snadno využitelné, a hydroabsorbent s názvem Hydrogel," nastínil Petr Salaš ze zahradnické fakulty.

Ve druhé fázi vědci využili hydroabsorbent jako součást směsi, ve které obalili osivo vybraných jetelovin a travin. "Když se obalené osivo vyseje do půdy, zaprší nebo se zaleje, hydroabsorbent nabobtná, a když semeno začne klíčit, má k dispozici ihned zdroj vody. Kořínky totiž okamžitě vyhledají hydroabsorbent, napojí se na jeho strukturu a čerpají vodu," popsal Salaš.

Pro zlepšení kvality půd testovali vědci různé kombinace hydroabsorbentů a přírodního lignitu – hnědého uhlí. Využili konkrétně jihomoravský lignit, který má některé podobné vlastnosti jako rašelina.

"Dvacet let jsme u nás na fakultě věnovali neenergickému využití lignitu, který se donedávna těžil na jižní Moravě. A jedním z možných využití je právě použití v zemědělství jako podpůrného prostředku pro rozvoj půdní organické hmoty,"
uvedl Miloslav Pekař z Fakulty chemické Vysokého učení technického.

Projekt poukazuje na to, že je potřeba změnit některé postupy v zemědělství. "Poslední roky máme velice intenzivní projevy sucha na mnoha místech, i v letošním roce najdete právě na jižní Moravě podniky, které mají nižší výnosy. Bez zásahů, na které poukazuje tento projekt, udržet výnosy bohužel nedokážeme. Jediným zdrojem vody jsou u nás srážky, takže zemědělec už nemůže sázet jen na to, že zaprší, ale musí kalkulovat s tím, aby vodu měl. Bez vody žádná plodina nedá výnos," upozornil klimatolog Jaroslav Rožnovský z Mendelovy univerzity.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme