Na Liberecku začala modernizace úpravny vody za 214,5 milionů korun

V Bílém Potoce na Liberecku začala kompletní rekonstrukce úpravny vody, která by měla zlepšit kvalitu pitné vody pro část Frýdlantského výběžku. Ze současné úpravny zůstanou jen zdi, jinak bude vše nové. Práce potrvají 18 měsíců, modernizace úpravny si vyžádá 214,5 milionu korun. ČTK to při zahájení výstavby řekl ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS) Petr Olyšar.

4 min. čtení

Přes úpravnu dostává pitnou vodu přes 10.000 obyvatel z Hejnic, Raspenavy a okolních obcí. Problémy s kvalitou byly hlavně tehdy, když pršelo. "Při přívalových nebo dlouhotrvajících deštích v Jizerských horách přitéká zakalená voda, kterou dnes neumíme vyčistit do toho ideálu, jak by si naši spotřebitelé představovali," uvedl Olyšar. Nová technologie to podle něj díky účinnějšímu filtru zvládne. "Zároveň bude nově umět odstraňovat hliník ze záložního zdroje, kterým je Hájený potok," dodal.

Podstatnou část nákladů uhradí FVS z dotací. Z operačního programu životní prostředí získala přes 126 milionů a z fondu Libereckého kraje dalších 30 milionů korun. Zbytek zaplatí z úvěru. "Z původní úpravny vody zůstanou vlastně jen čtyři holé zdi. Všechno ostatní bude nové, včetně technologie. Dojde také k navýšení kapacity úpravny a objemu akumulačních nádrží," řekl ředitel FVS.

Frýdlantskou vodárenskou společnost vlastní 18 měst a obcí Frýdlantského výběžku. Úpravna vody v Bílém Potoce spolu s úpravnou ve Frýdlantu jsou dominantními zdroji pitné vody pro region, kterému hrozí, že vlivem postupující těžby hnědého uhlí na druhé straně česko-polské hranice, přijde o zdroje vody. "Opatření, která jsou kvůli nebezpečí úbytku vody na Frýdlantsku po rozšíření a prohloubení dolu Turów připravena, už s rekonstruovanou a novou technologií vybavenou úpravnou vody v Bílém Potoce počítají," dodal Olyšar.

Obě velké úpravny vody na Frýdlantsku bez větších investic fungují od první poloviny 70. let minulého století. Vodárenská společnost měla už v roce 2010 připravený projekt jejich modernizace, dohromady za 358 milionů. Kvůli odstraňování povodňových škod po záplavách v srpnu 2010 od něj ale tehdy musela upustit. Prioritu nyní dostala úpravna v Bílém Potoce. Do frýdlantské úpravny se podle Olyšara investovalo 15 milionů, což zlepšilo kvalitu dodávané vody a na osm let situaci vyřešilo.
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme