Na Křivoklátsku začne výstavba vodovodní sítě za 940 mil.Kč

V letošním roce by měla začít výstavba vodovodu pro devět obcí na Křivoklátsku, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Výstavba sítě za téměř 940 milionů korun potrvá tři roky. V současnosti je vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavby, které potrvá do 11. května. ČTK to řekl předseda projektu a starosta Roztok Vladimír Melč.

3 min. čtení

Nový vodovod budou mít obce Křivoklát, Městečko, Velká Buková, Nezabudice, Pustověty, Nový Dům, Račice, Zbečno a Sýkořice na Rakovnicku. Kvůli získání peněz z dotací od ministerstva životního prostředí musel podle Melče vzniknout svazek obcí, protože starostové původně o peníze žádali samostatně a byli v tom neúspěšní. "Bylo nám doporučeno vytvořit svazek a žádat o peníze na velký projekt," vysvětlil Melč.

Ministr resortu Tomáš Chalupa (ODS) před rokem obcím schválil dotaci 600 milionů korun. V lednu pak vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele, které ale nyní svazek obcí upravuje kvůli novému zákonu o veřejných zakázkách. Původně totiž měla být firma podle Melče vybrána i s pomocí takzvané losovačky, která je však od letošního dubna zakázaná. "Projekt připravujeme asi šest let. Máme všechno připravené a teď probíhá výběrové řízení na firmu, která vodovody udělá," uvedl Melč.

Obce nový vodovod potřebují, jelikož se dlouhodobě potýkají s nedostatkem vody. Podle Melče totiž významně ubývá podzemní voda a do řady obcí musí být dovážena pomocí cisteren. "Celé Rakovnicko a speciálně Křivoklátsko je ve srážkovém stínu a ten deficit vody je tady šílený," uzavřel Melč. Problémy s nedostatkem vody musí řešit také největší město regionu Rakovník.

Foto: Wikipedie: Caroig


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme